Rzeczpospolita Kurpiowska zawita do Warszawy

Grupa śpiewacza „Bandysionki”

Grupa śpiewacza „Bandysionki, mat. nadesłany”

Już 14 lutego 2015 roku Rzeczpospolita Kurpiowska zagości w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Dzień wypełniony będzie warsztatami, koncertem muzyki kurpiowskiej znanej i nieznanej, oraz wieczorną zabawą taneczną. Jeśli chcecie zatańczyć oberka, poleczkę, kozaka a także najszybszy taniec tradycyjny w Polsce, zwany przewrotnie „powolniakiem” koniecznie odwiedźcie Rzeczpospolitą Kurpiowską!

Wydarzenie to wyjątkowa okazja by podjąć naukę kurpiowskiego śpiewu, gry na instrumentach oraz nauczyć się tańca. Koncert będzie spotkaniem z mistrzyniami śpiewu kurpiowskiego i ich uczniami oraz z muzyką kurpiowską odczytaną na nowo z zapisów archiwalnych.

Finałem będzie zabawa taneczna przy harmoniach pedałowych, skrzypcach i basach. Innym istotnym punktem wieczoru jest również promocja książki „Kurpie i Muzyka”, wydanej przez Uniwersytet Muzyczne Fryderyka Chopina i Mazowiecki Instytut Kultury.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 19.00 będzie można usłyszeć mistrzynie starszego pokolenia takie jak grupa śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś i Marianna Bączek – które są kilkakrotnymi laureatkami Kazimierzowskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – oraz ich uczniów z Kurpiowskiej Szkoły Tradycji, czyli zespół „Kurpie na Okrągło”. Wystąpi również harmonista Jan Kania (z uczniami z Lelisa), artysta wielokrotnie wyróżniany podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Mińsku Mazowieckim.

W koncercie wezmą również udział przedstawiciele młodej fali artystów zajmujących się muzyką tradycyjną, czyli zespoły Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Kompania, oraz skrzypkowie i badacze polskiej muzyki Mateusz Kowalski z harmonistą Tomaszem Mielnickiem i Marcin Drabik, którzy od kilku lat prowadzą własne poszukiwania muzyczne w polskich wsiach.

Rzeczpospolita Kurpiowska to wydarzenie pomyślane jako kontynuacja Rzeczpospolitej Kolberga – projektu promującego polską muzykę w związku z rokiem Oskara Kolberga. Najważniejszym jego celem jest pokazanie bogactwa i piękna tradycji kurpiowskiej oraz możliwość osobistego uczestnictwa w śpiewie, tańcu i grze na instrumentach. Organizatorzy dostosowali program wydarzeń dla szerokiego grona odbiorców, tak by 14 lutego zarówno ci, którzy będą śpiewać i tańczyć po raz pierwszy jak i osoby dłużej interesujące się muzyką tradycyjną znalazły coś dla siebie. Rzeczpospolita Kurpiowska będzie miejscem gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli poznać osobiście i doświadczyć nauki u mistrzów starszego pokolenia, oraz wziąć udział w tradycyjnej, pełnej energii zabawie tanecznej.

Ważnym powodem do organizacji Rzeczpospolitej Kurpiowskiej jest 130 rocznica urodzin Adama Chętnika wybitnego polskiego etnografa, muzealnika i działacza społecznego, członka Polskiej Akademii Umiejętności, a przede wszystkim niestrudzonego dokumentalisty i wielkiego miłośnika kultury kurpiowskiej. Był on założycielem Skansenu Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, a także twórcą zespołu regionalnego. Kurpiom poświęcił większość ze swoich 100 prac naukowych. Fragmenty z jego publikacji będą tworzyć narrację koncertu, a przewodnikiem będzie Witold Kuczyński, znany animator muzyczny Kurpiowszczyzny.

Organizatorzy wydarzenia – Państwowe Muzeum Etnograficzne, Mazowiecki Instytut Kultury, Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika, Towarzystwo Promocji Muzyki „Przez Muzykę do Serc”, Stowarzyszenie Forum Kultura, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata i Powiat Ostrołęcki- postanowili uczcić urodziny Adama Chętnika tak, by Patronowi Kurpiów podobało się, czyli grając, śpiewając i organizując huczną potańcówkę.

RZECZPOSPOLITA KURPIOWSKA

Warsztaty śpiewu, tańca, warsztaty instrumentalne, koncert muzyki i pieśni kurpiowskich
Ostatkowa zabawa taneczna
Promocję książki „Kurpie i Muzyka” (wyd. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Mazowiecki Instytut Kultury)

14 lutego 2015 r. sobota o godz.19.00

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Warszawa ul Kredytowa 1

PROGRAM
11.00 – 14.00
WARSZTATY ŚPIEWU prowadzenie: Bandysionki i Adam Strug

15.00 – 18.00
WARSZTATY TAŃCA prowadzenie: Patrycja Kuczyńska
WARSZTATY INSTRUMENTALNE (Harmonia) prowadzenie: Jan Kania

19.00 – KONCERT
Wystąpią:
BANDYSIONKI I MARIANNA BĄCZEK, „KURPIE NA OKRĄGŁO”
JAN KANIA i HARMONIŚCI Z LELISA
WITOLD KUCZYŃSKI
ZESPÓŁ WARSZAWA WSCHODNIA
MATEUSZ KOWALSKI i TOMASZ MIELNICKI,

MARCIN DRABIK,
KOMPANIA JANUSZA PRUSINOWSKIEGO

22.00 – ZABAWA TANECZNA
z udziałem wszystkich zespołów oraz niespodzianek

WARSZTATY – WSTĘP WOLNY,
KONCERT – wstęp 20 zł, ZABAWA – wstęp 10 zł
Bilety do nabycia przed koncertem i zabawą