Radiowe Centrum Kultury Ludowej poza anteną?

W ostatnich dniach w internecie pojawiła się informacja o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktury Programu 2 PR. Taką decyzję miał podjąć Zarząd Polskiego Radia. Oznaczać to może likwidację magazynu Źródła, jedynej tego typu audycji o kulturze ludowej w polskich mediach.

O tej sytuacji, na swoich stronach pisze również Wyborcza.pl: Radiowe Centrum Kultury Ludowej nie będzie już częścią Dwójki? Pomysł rozemocjonował środowisko muzyki tradycyjnej i folkowej

W internecie (Facebook) sympatycy oraz słuchacze Źródeł podejmują akcję wspierania RCKL poprzez pisanie listów poparcia i udostępniania informacji (#RCKL #gwiezdnyprotest #dwójka).

Poniżej zamieszczamy informację od dziennikarzy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, która pojawiła się w ostatnich dniach w mediach społecznościowych:

„Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktury Programu 2 PR. Decyzja ta została podjęta bez konsultacji z dziennikarzami RCKL i przedstawiona kierownikowi redakcji w przededniu podjęcia uchwały. Zaakceptować musi ją jeszcze Rada Nadzorcza (17 lipca). Uważamy – ekipa RCKL, że ta decyzja niekorzystnie wpłynie na wypełnianie naszej misji, zwłaszcza, że na wspomnianym spotkaniu padały nieprzychylne opinie o obecności muzyki ludowej w Dwójce, podobnie jak na kolegium Dwójki padały propozycje likwidacji magazynu Źródła, lub „upchnięcia” go w gorszym czasie antenowym.

RCKL funkcjonowało już poza programem i wiązało się to z trudnym dostępem do anteny. Dziesięcioletnie funkcjonowanie jako redakcja w Dwójce sprawiło, że nasza tematyka stała się trwałą częścią oferty Dwójki. Ta tematyka przestała być niszą a weszła w codzienny krwiobieg programu, identyfikowali się z nią także koledzy z innych redakcji. Szczególnie chodzi tu o magazyn Źródła, ale także rozwinął się festiwal Nowa Tradycja, pojawiły się nowe formy np. Muzyczna Scena Tradycji czyli audycje – koncerty podczas których prezentowaliśmy muzyków ludowych i ich kontynuatorów.
Szczególna jest rola magazynu „Źródła”, który jest jedyną tego typu audycją w polskich mediach. Jest to miejsce prezentacji zarówno muzyki tradycyjnej jak i współczesnych jej interpretacji. Źródła są prawdziwym forum spotkania dla różnych środowisk związanych z tradycją”.

* * *

Radiowe Centrum Kultury Ludowej jako jednostka organizacyjna Polskiego Radia powstała w 1994 roku.

Linki:
Źródła – magazyn kultury ludowej (PR Dwójka)
Radiowe Centrum Kultury Ludowej (facebook)

* Zdjęcie na górze: Budynek Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie, by Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons