Obok dziewczynki pojawił się chłopiec. Nowy mural w Białymstoku

Największy w Polsce mural inspirowany kulturą ludową pojawił się dziś, 11 lipca na wieżowcu przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku. To kolejne działanie w ramach prowadzonej przez WOAK akcji Folk on the Street. Poinformował o tym na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Cezary Mielko.

Akcja Folk on the Street ma na celu pokazywanie kultury w przestrzeni miejskiej w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Realizujemy ją od 2012 ro. W ramach tej akcji pojawiła się Dziewczynka z Konewką, niedawno ustawiliśmy stojaki ludowe na rowery, dziś odsłaniamy kolejny mural – powiedział dyrektor Mielko.

Podczas spotkania prasowego towarzyszyli mu prezes Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Stanisław Hołubowski, Lucyna Kędzierska, tkaczka z Wasilkowa, której wzór z tkaniny dwuosnowowej pt. „Pieczenie chleba” został wykorzystany na muralu, Katarzyna Zagłoba pomysłodawczyni muralu i grupa artyastów TAKTAK z Białorusi, którzy go wykonali.

Jednocześnie Katarzyna Zagłoba z WOAK-u przypomniała o kolejnej akcji Folk on the Street – instalacji artystycznej w polu w pobliżu Korycina (przy krajowej 8.). Bele z sianokiszonką (osiemdziesiąt) ozdobione zostaną wzornictwem charakterystycznym dla tkaniny dwuosnowowej.

Na ten projekt WOAK-u odpowiedziały inne ośrodki w Polsce i tak: instalacja artystyczna pojawi się w czterech miejscowościach: na wschodzie w Knyszynie, na zachodzie – w Zielonej Górze, na północy – w Pucku i na południu za Bielsko-Białą, w przygranicznej miejscowości Jabłonków. Każda z tych miejscowości ozdobi bele w charakterystyczne dla swojego regionu wzory ludowe.

Akcja rozpoczyna się w piątek, 14 lipca o 11.00

fot. Anna Augustynowycz / Wrota Podlasia

fot. Anna Augustynowycz / Wrota Podlasia

 

Czytaj więcej: Kolejna odsłona Folk on the Street. Tym razem coś dla rowerzystów i… praca w polu

* Zdjęcie na górze: fot. Anna Augustynowycz / Wrota Podlasia

Źródło: www.wrotapodlasia.pl