Koronki z Koniakowa na Krajowej Liście dziedzictwa kulturowego UNESCO

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jak podkreślają koronczarki nie istnieje żaden instruktaż heklowania i to właśnie niezwykłość tej tradycji zdecydowały, że koronki z Koniakowa trafiły na Krajową Listę.

Wniosek o wpisanie heklowania koniakowskich koronek na listę przygotowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. Odpowiednia dokumentacja została złożona w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wiosną tego roku. Koronczarki spośród siebie wybrały swoją przedstawicielkę. Została nią Zuzanna Ptak, która hekluje od 10. roku życia.

Minister kultury Piotr Gliński w liście przesłanym do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej pisze: „Uprzejmie informuję, ze decyzją z dn. 1 czerwca 2017 r. Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego”.

Koronki są wizytówką wsi Koniaków. Tradycja heklowania – unikatowy sposób wytwarzania koronek, sięga początku XX wieku. W Koniakowie i okolicy mieszka obecnie 700 koronczarek. Ta żywa tradycja najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie. Wzory tworzą indywidualnie koronczarki. Twórczynie wykorzystują białe lub kremowe nici bawełniane, tworząc liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Obecnie oprócz tradycyjnych serwet wykonywane są również nowsze wzory jak suknie ślubne, spódnice, a nawet bluzki i bielizna.

Czytaj więcej: Koronkarki z Koniakowa złożyły wniosek o uznanie ich dzieła za dziedzictwo narodowe

* Zdjęcie na górze: Koronka koniakowska, wyk. Halina Skurzok, fot. Paweł Onochin / STL

Źródło: na podst. informacji prasowych oraz www.istebna.eu