Przed nami IX Kongres Kultury Regionów!

W dniach 17-20 października 2023 roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza do Nowego Sącza na IX Kongres Kultury Regionów. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację cyklu rozpoczętego w 2021 roku, zatytułowanego „Żywioły dziedzictwa”. Mamy za sobą wodę – „Woda jest kobietą” i ogień – „W płomieniach”. Teraz przyszedł czas na powietrze. Postanowiliśmy znowu ująć je wielowymiarowo dlatego też hasłem tegorocznego Kongresu będzie „Tchnienie”.

Poza powszechnymi i uniwersalnymi wątkami kulturowymi (stworzenie, ożywienie tego, co nieożywione, podarowanie duszy, powietrze jako boska epifania itp.) chcemy poruszyć liczne wątki związane z powietrzem, wiatrem, ich uosobieniami lub władającymi nim duchami w kulturze ludowej. Będzie też mowa o lataniu jako odwiecznym marzeniu człowieka i o powietrzu jako nośniku zapachów, o jego przepływie umożliwiającym wydobywanie dźwięków, także w muzyce i śpiewie.

Ale nie tylko. Nadal potrzebujemy TCHNIENIA. Po niedawnymmorowym powietrzu”, o którym – butni cywilizacją – zdążyliśmy już zapomnieć i które uderzyło nas obuchem, pewnie bardziej niż
kiedykolwiek… Żeby ożywić w sobie chęć działania, poczucie sensu pielęgnowania imponderabiliów, pobudzić kreatywność.

Kongres jest dla wielu osób w regionie, a także dla naszych gości ze wszystkich regionów Polski takim miejscem: miejscem spotkania, okazją do rozwoju osobistego, podzielenia się dobrymi praktykami, zaczerpnięcia inspiracji. Jak mówią sami uczestnicy, tu się ładuje akumulatory do dalszego działania. Energia ta jest tym cenniejsza, że przepływa pomiędzy ludźmi pasji, którzy ją pomnażają i oddają swoim społecznościom.

Jak co roku gromadzimy też znakomite grono panelistów, ekspertów i artystów prowadzących warsztaty. W tym roku będą wśród nich naukowcy z różnych polskich uczelni, m.in: prof. Stanisława Trebunia Staszel (UJ), prof. Agnieszka Gołębiowska Suchorska (Uniwersytet Bydgoski), dr hab. Weronika Grozdew Kołacińska (UW), dr hab. Katarzyna Drąg (UPJPII). Ich zaangażowanie promieniuje wiedzą o kongresie na różne ośrodki akademickie. Będą też z nami: artyści – Piotr Cyrwus, Krzysztof Trebunia Tutka, animatorzy i menadżerowie kultury – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała, literaci, dziennikarze i autorzy projektów kulturalnych: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska, o. Jacek Siepsiak SJ i wielu innych kreatywnych ludzi.

Podczas kongresu jak zawsze nasi goście będą mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych panelach, warsztatach, oglądać widowiska, wspólnie biesiadować i wymieniać się doświadczeniami.

Rejestracja na dziewiątą edycję wydarzenia rozpocznie się początkiem października.