Od 29 kwietnia do 1 maja 2017 roku w Czarnej Wsi Kościelnej odbędzie się wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Jest to impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce opracowany i wdrożony w 1994 roku przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Szlak obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.
Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, rzeźbiarza z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.
W programie:
– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni
– spotkania z janowskimi tkaczkami, pisankarkami z Lipska oraz rzeźbiarzem z Sokółki i łyżkarzem z Zamczyska
– prezentacja tradycyjnych technologii i form
– nauka toczenia na kole garncarskim
– warsztaty pisankarskie
– warsztaty tradycyjnego kiszenia – gospodarstwo “Czerwone korale ” ul. Ks. E. Szapela 18 A, Czarna Wieś Kościelna
– warsztaty kulinarne “Potrawy z glinianego gara” (niedziela : godz. 12.00 i 15.00 – gospodarstwo agroturystyczne “Ptasie radio” ul. Wierzbowa 5, Czarna Wieś Kościelna
– stoiska promujące atrakcje turystyczne
Zapraszają: Dom Kultury w Czarnej Białostockiej, Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Stowarzyszenie Edukator w Łomży oddz. w Czarnej Wsi Kościelnej