Jubileuszowa odsłona radiowego festiwalu folkowego potrwa od 11 do 14 maja. Podczas konferencji prasowej poznaliśmy program festiwalu, a także laureatów nagrody Muzyka Źródeł oraz zwycięzców konkursów na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł.
Tegoroczny 20. Festiwal rozpocznie się koncertem zespołu The Cracow Klezmer Band / Bester Quartet w studiu koncertowym PR im. Władysława Szpilmana w Warszawie w ramach Muzycznej Sceny Tradycji. Od lat ważną częścią Festiwalu są konkursu. Do tegorocznego konkursu muzyki folkowej nadesłano 53 nagrania, spośród których do koncertów finałowych jury zakwalifikowało 11 wykonawców.
Na festiwalowej scenie zaprezentują się: Burónka (Warszawa)
Grochocki_Odorowicz (Zgierz)
Jazgodki (Gdańsk)
Kapela z Innej Struny (Kraków)
Niewte (Warszawa)
Robert Jędrzejewski (Warszawa)
S.H.A. (Kraków)
Skład Niearchaiczny (Żywiec)
Stałe Zmienne (Warszawa)
Ztrój (Gdańsk)
Mitomani (Katowice)
Niezwykle ważnym dla zespołów, a także wydawców jest konkurs na najlepszą płytę z muzyką folkową i muzyką źródeł.
Pierwszą nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2016 przyznano Raphaelowi Rogińskiemu i Genowefie Lenarcik (Żywizna) za płytę “Żywizna plays Zaświeć Niesiącku and other Kurpian songs”
Drugą nagrodę otrzymały zespoły Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli za album “Duch gór”. Trzecią natomiast – ex aequo Maria Pomianowskiej z zespołem za album “The Voice of Suka” oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna za płytę “Umówmy się na dziś”.
Jury obradowało w składzie Anna Szewczuk-Czech, Lopa Kothari, Jacek Hawryluk, Simon Broughton i Tomasz Janas
Jury Fonogramu Źródeł 2016 roku w składzie Piotr Dahlig, Weronika Grozdew-Kołacińska, Anna Szewczuk-Czech, Anna Borucka-Szotkowska, Magdalena Tejchma za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym przyznało nagrodę specjalną Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: “Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”, “Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego” oraz “Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki”. Pierwszą nagrodę przyznano Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album “Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich”. Nagrodę przyznano za portret śpiewaczki.
Po raz piąty przyznano również Nagrodę Muzyka Źródeł. W tym roku nagrodą Programu 2 Polskiego Radia wyróżnieni zostali: zespół śpiewaczy Gołcunecki z Gałek Rusinowskich na Radomszczyźnie oraz Stanisław Głaz skrzypek z Dzwoli na Lubelszczyźnie. Chcemy uhonorować nią wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie naszego programu – tłumaczą organizatorzy festiwalu.
Oto pełny program imprezy.
11 maja, czwartek
Studio Koncertowe PR im. Władysława Szpilmana
godz. 19.30
Prolog Festiwalu: “Muzyczna Scena Tradycji”
20-lecie The Cracow Klezmer Band / Bester Quartet
12 maja, piątek
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
godz. 16.00
Konkurs Muzyki Folkowej
godz. 20.00
– Muzyka Źródeł “Gołcunecki, Stanisław Głaz i ich goście”
– Wręczenie nagród Programu 2 Muzyka Źródeł
– Wręczenie nagród: Fonogram Źródeł
– Wręczenie nagród: Folkowy Fonogram Roku
– Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2016: Raphael Rogiński & Genowefa Lenarcik (Żywizna)
13 maja , sobota
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
godz. 16.00
Konkurs Muzyki Folkowej
godz. 20.00
Kożuch – laureat Grand Prix NT 2016
Carla Pires (Portugalia)
14 maja, niedziela
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego
godz. 19.00
Koncert laureatów
Trio Chemirani (Iran)
Zapraszamy na stronę festiwalu
Źródło: www.polskieradio.pl