Zofia Sulikowska, śpiewaczka z Wojsławic świętuje jubileusz 70–lecia działalności artystycznej

Jubileuszowe spotkanie odbyło się 26 kwietnia w Wojsławicach w miejscowym domu kultury. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, regionalnych instytucji i organizacji, a także liczne grono sympatyków i przyjaciół pani Zofii Sulikowskiej.

Miłośnikom śpiewu tradycyjnego nie trzeba specjalnie przedstawiać postać artystki. Zofia Sulikowska jest bowiem jedną z najbardziej uznanych śpiewaczek ludowych w Polsce. Urodziła się w 1937 roku we wsi Sokołów (obecnie Białoruś). Po wojnie jej rodzina osiedliła się w Wojsławicach. Tam ukończyła szkołę podstawową i wyszła za mąż za Eliasza Sulikowskiego. Pani Zofia od najmłodszych lat miała kontakt z muzyką. Duży wpływ na jej muzykalność mieli rodzice – ojciec był świetnym tancerzem, a matka znakomitą śpiewaczką, od której przejęła bogaty repertuar pieśni oraz styl śpiewu.

Jak podkreślają organizatorzy, jubileusz 70 lecie działalności artystycznej Zofii Sulikowskiej zorganizowany został z potrzeby serca. „Jako pracownicy instytucji kultury z terenu gminy chcieliśmy oddać szacunek dla całej twórczości i działalności artystycznej pani Zosi, która przez tyle lat pielęgnuje naszą lokalną tradycje i przekazuje ją dalej by uchronić od zapomnienia” – tłumaczy nam dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Sylwia Jasiuk.

zofia-sulikowska-fot.k-butryn4

Swoją działalność artystyczną pani Zofia rozpoczęła w wieku dziesięciu lat występem na dożynkach: „Pamiętam swój pierwszy występ. To było na dożynkach i miałam wtedy dziesięć lat. Śpiewałam taką pieśń Dożynaj kozy, dożynaj i Pana Boga wspominaj… Dużo pieśni nauczyłam się od mamusi. Później pracowałam w PCK i chodziłam po starszych ludziach, odwiedzałam i oni mi śpiewali. To byli ludzie z tych okolic. Miałam taki magnetofon i ich nagrywałam” – wspomina.

Podczas spotkania Jubilatka otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w dziedzinie działalności artystycznej oraz okolicznościowe nagrody i podziękowania.

„Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest znakiem tego, że to środowisko docenia pani wkład, który jest nadzwyczaj ważny. Śpiewając i zdobywając kolejne nagrody była pani zawsze ambasadorem kultury tego regionu i Wojsławic. Dodam jeszcze, że wśród wszystkich tych pięknych pieśni obrzędowych, lirycznych, które pani przekazała jest jedna niezwykłej urody i piękności pieśń o drzewie życia – nieznana w innych regionach Polski” – tak o osobie śpiewaczki mówił obecny na spotkaniu profesor Jerzy Bartmiński.

Ciepłych słów pod adresem Jubilatki było więcej. Do życzeń dołączył się również prof. Jan Adamowski – folklorysta, przewodniczący Jury Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu: „Nasze kontakty z panią Zofią są mniej lub bardziej oficjalne, są bardzo indywidualne na przykład wtedy kiedy pani Zofia dzwoni wieczorem i śpiewa przez telefon, konsultując się w sprawie repertuaru. Życzę jej wszystkiego najlepszego, przede wszystkim zdrowia, bo energię pani Sulikowska ma i starczy jej jeszcze na długo, a zdrowie zawsze potrzebne. Pani Zofia jest rzeczywiście eksponentem tego terenu w kontekście ogólnopolskim. W zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz 50. lecia Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Z tej okazji wydaliśmy album, w którym nie mogło zabraknąć pani Zofii. Artystka wielokrotnie gościła na festiwalu zdobywając najwyższą nagrodę Złotą Basztę.To pokazuje jak artystka jest doceniana na całym obszarze Polski.”

zofia-sulikowska-fot.k-butryn1

zofia-sulikowska-fot.k-butryn2

Zofia Sulikowska wciągu siedemdziesięciu lat swojej aktywności śpiewaczej była laureatką wielu konkursów i przeglądów. Jako mistrzyni śpiewu tradycyjnego prowadziła również liczne warsztaty, przekazując swoją wiedzę i repertuar młodszemu pokoleniu. W roli nauczyciela obecna była na Taborze lubelskim w Szczebrzeszynie i Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu, a także w ramach działań Sceny In Crudo w Lublinie i Jarmarku Jagiellońskiego.

Potwierdzeniem wyjątkowości artystki i jej repertuaru jest to, iż jako jedna z nielicznych śpiewaczek ludowych doczekała się autorskiej płyty. W zeszłym roku staraniem Wydawnictwa In Crudo ukazał się album „Zofia Sulikowska. Portret śpiewaczki”, którego twórca Remigiusz Hanaj został nagrodzony w tegorocznym konkursie Fonogram Źródeł organizowanym przez Program II Polskiego Radia.

zofia-sulikowska-fot.k-butryn3

zofia-sulikowska-fot.k-butryn5

zofia-sulikowska-fot.k-butryn7

zofia-sulikowska-fot.k-butryn6

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Butryn