Pa-da-rach-CACH! Trans tradycja polskiej wsi

Autentyczna muzyka polskiej wsi znów w Krakowie. W dniach 21-23.10 odbędą się drugie warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej z cyklu Pa-da-rach-CACH!

Celem warsztatów – instrumentalnych, tanecznych i śpiewaczych – jest przybliżenie tradycji muzycznej Kielecczyzny. Co istotne – w autentycznej, niestylizowanej formie,
w jakiej kiedyś obecne były na wiejskich zabawach i weselach.

Dzięki obecności wiejskich muzykantów, a także ich uczniów, warsztaty będą się opierać na żywym przekazie, relacji mistrz-uczeń.

Prowadzący warsztaty:

Zygmunt Jakubowskiskrzypek starszego pokolenia z Rudy Zajączkowskiej (Kieleckie), naukę gry pobierał od ojca, muzykanta znanego w całej okolicy.
W repertuarze pana Zygmunta są stare, tradycyjne melodie – oberki, mazurki, polki, a także walczyki, marsze, jak i dawne miejskie przeboje. W przeszłości grywał z towarzyszeniem trąbki, klarnetu, saksofonu i akordeonu. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Obecnie gra z barabanistą Ryszardem Chrabąszczem, który poprowadzi warsztaty gry na barbanie.

Piotr Zgorzelski i Katarzyna Staniszewska, związani ze stowarzyszeniem Dom Tańca z Warszawy, mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów tanecznych.

Oboje od lat jeżdżą na wieś by uczyć się od miejscowych tancerzy na potańcówkach i zabawach – te doświadczenia przekażą uczestnikom warsztatów tanecznych. Zajęcia obejmą naukę m.in. mazurka, oberka, polki, a także zabaw tanecznych (m.in. mietlarz, krzyżak). Piotr Zgorzelski jest również muzykiem w kapeli Janusza Prusinowskiego.

Ewa Grochowska – doktor filozofii, pasjonatka muzyki tradycyjnej, śpiewaczka i skrzypaczka (uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych).

Od lat prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, m.in. w ramach Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji "Muzyka Kresów" w Lublinie. Współtwórczyni Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Piotra Baczewskiego "Upojeni muzyką" (pub Kolanko Nº 6, ul. Józefa 17, Kraków)

———-

Warsztaty taneczne

(Fundacja Magazyn Kultury – pub Kolanko Nº 6, ul. Józefa 17, Kraków)

Polki, oberki, mazurki oraz inne tańce tradycyjne

Prowadzą: Piotr Zgorzelski i Katarzyna Staniszewska

Do tańca podczas warsztatów grać będzie kapela Zdrowie Pięknych Pań.

Warsztaty taneczne skierowane są do wszystkich chętnych, doświadczenie taneczne nie jest konieczne. Radzimy wziąć ze sobą wygodne buty na zmianę.

UWAGA: W ramach warsztatów tanecznych istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach bębniarskich (gra na barabanie) w ramach jednego bloku warsztatów (np. sobota godz 14-17). Łączy się to z opuszczeniem kilku godzin warsztatów tanecznych na rzecz warsztatów bębniarskich. Grupa bębniarska stworzona będzie z ok. 10 uczestników warsztatów tanecznych. Wysyłając zgłoszenie na warsztat taneczny prosimy o podanie informacji dotyczącej chęci udziału w warsztatach gry na barabanie.

Warsztaty muzyczne

(UWAGA: sobota – Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29, Kraków; niedziela – JCC Centrum Społeczności Żydowskiej, ul. Miodowa 24, Kraków)

Skrzypce

Prowadzi: Zygmunt Jakubowski

Warsztat wymaga posiadania własnego instrumentu i podstawowej znajomości jego obsługi – niewymagana jest natomiast wiedza stricte muzyczna, np. czytanie nut.

Baraban

Prowadzi: Ryszard Chrabąszcz

Posiadanie własnego barabanu nie jest konieczne, aczkolwiek bardzo mile widziane.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego

(JCC – Centrum Społeczności Żydowskiej, ul. Miodowa 24, Kraków)

Prowadzi: Ewa Grochowska

Pieśni i przyśpiewki z pogranicza świętokrzysko-mazowieckiego. Wiedza i doświadczenie muzyczne nie są wymagane, odwaga i pogoda ducha mile widziane.

UWAGA: Warsztat tylko dla kobiet.

KOSZT udziału w warsztatach: 40 zł

Zapisy do (18 października) na sdres: stowarzyszenie.to.pole@gmail.com

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona!

Plan warsztatów

Piątek, 21.10.2011

19:00-22:00 – wprowadzenie do warsztatów tańca, pokaz nagrań archiwalnych Piotra Zgorzelskiego.

Sobota, 22.10.2011

9:00-12:00 – warsztaty

12:00-14:00 – przerwa obiadowa

14:00-17:00 – warsztaty

20:00 – ∞ – zabawa taneczna – wstęp 5 zł (pub Kolanko Nº 6, ul. Józefa 17, Kraków) – uczestnicy warsztatów wstęp wolny

Niedziela, 23.10.2011

10:00-13:00 – warsztaty

13:00-14:30 – przerwa obiadowa

14:30-17:30 – tylko warsztaty muzyczne i śpiew

Organizator warsztatów jest Stowarzyszenie To.pole (www.to-pole.org)

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".

TESTTT