Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju otwarte po generalnym remoncie

Po blisko rocznej przerwie otwarto Muzeum Nikifora, mieszczące się w zabytkowej willi Romanówka w Krynicy-Zdroju. Placówka przeszła remont generalny. Wystawa stała zyskała nową aranżację, planowane są także ekspozycje czasowe i „galeria jednego obrazu”.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W jego zbiorach znajduje się największa kolekcja prac Nikifora – akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami.

Nowa ekspozycja poświęcona życiu i twórczości sławnego łemkowskiego artysty została otwarta dla publiczności 31 stycznia br. „Romanówka” przeszła gruntowny remont. Wykonano prace termomodernizacyjne, budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. podjazd dla wózków inwalidzkich),  poprawiono estetykę wnętrza.

Zniknęły stare instalacje grzewcze i wodne, zastąpiono je nowoczesnymi, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, przysłonięto okna, co odcina światło dzienne, zwiększając bezpieczeństwo prac wykonanych przez Nikifora na papierze.

Zmieniono lokalizację niektórych eksponatów, ale generalnie układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin, obecny kustosz Muzeum.

W Muzeum pojawiły się monitory, na których można oglądać dodatkowe materiały związane z życiem i twórczością Nikifora. W salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami.

Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne w językach polskim i angielskim (wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).

Jak zapowiadają organizatorzy „nowością jest Galeria jednego obrazu, w ramach której co kwartał będzie prezentowany wybrany obraz wraz z szerszym opisem”. W odnowionej sali wystaw czasowych znów będą prezentowane ekspozycje z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju czynne jest od wtorku do niedzieli. Dniem wolnym od opłat za wstęp jest niedziela.

* Zdjęcie główne: Fragment nowej ekspozycji w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, fot. www.muzeum.sacz.pl

Źródło: Dzieje.pl, www.dzieje.pl / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, www.muzeum.sacz.pl