„Turonie, żadnary, herody” – oszałamiająco kolorowa książka o wiejskich przebierańcach

Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Chodzą od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Są trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Jak się nazywają? Jak wyglądają? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą? Tego z książki Anny Kaźmierak dowiedzą się nie tylko dzieci.

W książce spotykamy dziesiątki znanych i nieznanych bohaterów polskich obrzędów kolędniczych, a wśród nich między innymi: dziady śmiguśne, muradyny, turki, śmierguśnicy, cymprownicy, nowolecięta, szlachcice, jukce, draby, gwiżdże, szczodraki, kusaki i wielu, wielu innych. Możemy zobaczyć rajmaksa, śmierguśników albo pucheroka. Dowiadujemy się, po co brodaczom kije, jukacom baty, a maciduli wypchany królik? Czytamy związane z nimi historie i oglądamy ich zadziwiające przebrania. A wszystko to w konwencji obszernego zeszytu aktywnościowego, w którym na każdej stronie czeka na nas zadanie plastyczne do uzupełnienia, domalowania i twórczej zabawy.

Autorką książki jest Anna Kaźmierak – żywo zainteresowana kulturą ludową graficzka, która od lat uczestniczy w obrzędach kolędniczych na terenie całego kraju. Z osobistych badań terenowych autorki pochodzi materiał fotograficzny, który pojawia się w książce równolegle obok ekspresyjnych ilustracji. Ich styl jest równie figlarny, śmiały i szalony, jak poczynania kolędnicze.

Anna Kaźmierak, turoń i bocian fot Dominika Oczepa

Anna Kaźmierak, turoń i bocian fot Dominika Oczepa

Turonie, żandary, herody, Wydawnictwo Dwie Siostry

Turonie, żandary, herody, Wydawnictwo Dwie Siostry

Poza tym książka przywołuje też wiele cytatów fotograficznych ze źródeł archiwalnych, które pochodzą m. in. z Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty, Kolekcji Szklanych Negatywów Fundacji Tres, muzeów etnograficznych oraz regionalnych ośrodków kultury. W ich kolekcjonowaniu i porządkowaniu wiadomości etnograficznych pomagała autorce etnolożka Anna Weronika Brzezińska, która tak komentuje efekt ich współpracy:

Książka w niezwykle uważny i odważny sposób dokumentuje tradycje lokalne i regionalne. Szuka tego co ukryte lub znane tylko wiadomym, wyciąga to na światło dzienne, ożywia, wprawia w ruch, daje tchnienie i prowokuje – do myślenia na opak i na odwrót, pod prąd, na przekór i po przekątnej. Robi książki do mazania, do bazgrolenia, zostawia miejsce na wyobraźnię, wciąga czytelniko-użytkowników w zabawę i uczy! Uczy wrażliwości i uważności.

„Turonie, żandary, herody” zapraszają do chwytania za kredki i pędzle i dołączenia do szalonej ludowej zabawy!


Wydawnictwo Dwie Siostry sp. z o.o.
Tekst i ilustracje: Anna Kaźmierak
Konsultacja merytoryczna: Anna Weronika Brzezińska
Rok wydania: 2018

Format: 20,50 x 28,80 cm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
144 strony
Kategoria wiekowa 7+