Superbohaterowie z wiejskiego podwórka – nowe zajęcia dla dzieci w Akademii Sztuki Ludowej

W dniach 5-6 marca 2020 roku zapraszamy do Galerii Sztuki Ludowej w Lublinie na pierwsze w tym roku zajęcia dla dzieci organizowane w ramach Akademii Sztuki Ludowej. Warsztaty poprowadzi etnograf Łukasz Ciemiński a będą one poświęcone postaciom świętych patronów.

Czy wiesz, że istniał kiedyś świat, w którym nie było Internetu i telefonów komórkowych? Ba! Nie było nawet prądu! W tym świecie istnieli jednak prawdziwi superbohaterowie! Potrafili poskramiać szalejące pożary, leczyć bolące zęby i gardło jednym dotknięciem, a nawet sprowadzać z dalekich krajów bociany i wiosnę. Tymi bohaterami obdarzonymi super mocami byli święci, do których szczerze modlili się mieszkańcy wsi. Ich trudne życie wymagało specjalnej opieki – stąd każdy święty posiadał swoje szczególne zadania, które wykonywał przy użyciu swoich specjalnych zdolności. Opowiem Ci, co potrafił zdziałać zwykły chleb i sól, a do czego potrzebne były specjalne świece i obierki jabłek. Kiedy już poznasz superbohaterów z wiejskiego podwórka – wspólnie wykonamy karty mocy i przekonasz się, że życie na dawnej wsi było zarówno trudne, jak i szalenie ciekawe!

Proponowane zajęcia przybliżą uczestnikom zjawisko kultu świętych w tradycji ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem świętych końca zimy: Agaty, Błażeja, Apolonii, Walentego i Józefa. Po krótkiej gawędzie o specyfice życia na wsi i po przybliżeniu wybranych aspektów ikonografii i kultu wspomnianych świętych – wykonamy karty supermocy, które pozwolą dzieciom zmierzyć się z wykonaniem wizerunku świętego opartym na tradycyjnej ikonografii oraz poznać ich atrybuty i szczególne moce, przypisywane im przez tradycję i religijność ludową.

W podróż do zapomnianych często świętych, po świecie wierzeń i praktyk, dawnych przekonań i absolutnych pewników zabierze nas Łukasz Ciemiński – historyk sztuki i etnograf, którego pasją stało się ocalenie tego co o świętych i ich mocy wiedzieli mieszkańcy dawnej wsi. Na co dzień prowadzi dział etnografii w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a w każdej wolnej chwili rusza w teren – poznawać pobożne pieśni i spotykać nieprofesjonalnych twórców, którzy uczą go bycia profesjonalnym ludolubcem.

Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 12.00–13.00
opłata: 5,00/osoba
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45,

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

oprac. Łukasz Ciemiński i Katarzyna Kraczoń

* W grafice wykorzystano fragment rzeźby wykonanej przez Jerzego Żandarowskiego.