Lublin. XI Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy

XI Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy, fot.Jan Magierski

fot.Jan Magierski

XI edycja Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy odbędzie się 27 listopada br. Tegoroczna edycja poświęcona będzie cygańskim korzeniom Europy – tradycyjne pieśni z Andaluzji i Transylwanii. W programie warsztaty, koncerty oraz noc tańca.

XI edycja Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy poświęcona jest jednej z dwóch wyjątkowych europejskich tradycji muzycznych. Mowa tutaj o tradycji romskiej, tą drugą jest tradycja żydowska. Wyjątkowość, a jednocześnie to, co je łączy i wpływa na ich kształt, przy wszystkich różnicach, jest brak ojczyzny.

Zamieszkując Europę od Hiszpanii po Kaukaz, tam gdzie się osiedlali i przyjmowali miejscowe tradycje muzyczne, przetwarzali je, tworząc niepowtarzalną jakość. Przez setki lat tak mocno wtapiali się w lokalne tradycje muzyczne, tak, że trudno dziś uwierzyć, że łączą ich wspólne (w przypadku Romów indoeuropejskie) korzenie.

Na tegoroczną edycję wybraliśmy dwie odległe od siebie tradycje romskie. Jedną jest wywodząca się z Andaluzji tradycja flamenco, drugą tradycja węgiersko-cygańskiej mniejszości mieszkającej od setek lat w rumuńskiej Transylwanii. To, co charakterystyczne w obu przypadkach to silny związek śpiewu z instrumentem, którego gra niejako komentuje narrację muzyczną pieśni – mówi Jan Bernad, pomysłodawca Festiwalu.

W trakcie festiwalu odbywać się będą warsztaty tańców węgierskich i hiszpańskich oraz tradycyjnie Noc Tańca.

PROGRAM
27 listopada 2010

WARSZTATY
Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5

10:00 – 14:00 – Warsztaty węgierskich tańców tradycyjnych z Transylwanii – prowadzenie László Csaba i Anna Ildikó.
11:00 – 13:00 – Warsztaty flamenco: taniec, śpiew i palmas – prowadzenie Laura Roman.

KONCERTY
Studio Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

19:00 – Koncert tradycyjnych pieśni Andaluzji – Laura Roman – śpiew/taniec, Jose Manuel Tudela Llorente – gitara, Łucja Krasińska – palmas (Hiszpania/Polska)
20:00 – Koncert tradycyjnych pieśni Transylwanii – Kóré Géz – skrzypce/śpiew, Mozes Kóré – akordeon/kontrabas, Anna Ildikó László – śpiew (Węgry)

NOC TAŃCA
Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5

22:00 – Zabawa taneczna z udziałem artystów występujących na festiwalu – prowadzenie Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Dodatkowe informacje:
– wstęp wolny na wszystkie wydarzenia
– zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 22 listopada mailowo na adres: info@npe-festiwal.pl lub telefonicznie pod numerem 883 993 446; prosimy o wyszczególnienie, na które warsztaty Państwo się zgłaszają.

www.npe-festiwal.pl