Jarmark Jagielloński 2012

Odbywający się w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2012 Jarmark Jagielloński w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi z bogatym programem wydarzeń kulturalnych.

Jarmark Jagielloński jest połączeniem tradycji historycznych Jarmarków Kupieckich ze współczesną wymianą kulturalną. Historia nieustannie przeplata się ze współczesnością, wiedza miesza z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

O wyjątkowości Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, sztuki teatralne, staropolskie gry i zabawy, czy wreszcie barwne pochody dwumetrowej kury w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Jarmark Jagielloński to też niepowtarzalna okazja wzięcia udziału w rozmaitych warsztatach, czas rozmów i spotkań, pokazy filmowe.

Wśród artystów i wydarzeń tegorocznej edycji wymienić można chociażby:

koncerty: Besh o droM (Węgry), ČAČI VORBA (Polska/Ukraina), Monodia Polska (Polska), Kapela dudziarska Manugi (Polska), Janusz Prusinowski Trio (Polska), Kapela Maliszów (Polska), Kapela Ciekoty (Polska), koncert muzyki tradycyjnej przygotowany przez Remigiusza Mazura-Hanaja podczas którego wystąpią m.in. uczniowie mistrzów muzyki tradycyjnej;

spektakle i działania parateatralne: "Spowiedź w drewnie" reż.: Michał Zgiet, "Wstydek-Bajtek i drewniane ludki" reż.: Katarzyna Żytomirska, "Jarmarczne Błazeństwo" – Khalid Tyabji;

warsztaty: śpiewu tradycyjnego (Agata Harz), wycinanek łowickich (Maria Ciechańska), gry na suce biłgorajskiej (Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn), fujarkarskie (Jan Malisz)

oraz

wystawa fotografii Norberta Roztockiego pt.: "Stanisław Fijałkowski", pokaz "Tajemnice dawnej fotografii – portrety na szkle",
spotkanie z książką "Opowieści roztoczańskie" Katarzyny Żytomirskiej, czyli realizm magiczny na aktora, pisarkę, muzykantkę i malarkę, "Historia pierwszej katarynki" – kataryniarz Mirosław Prymek, Drewniane Klocki Mubabao – zabawy edukacyjne animowane przez Michała Malinowskiego i wiele wiele innych atrakcji.

Tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego 2012 będzie plecionkarstwo.

W 2011 roku Jarmark zgromadził ponad 170 tys. uczestników z całej Polski i zagranicy, 250 wystawców i 100 artystów z różnych krajów.

Szczegółowy program Jarmarku na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl.

Patronat nad Jarmarkiem Jagiellońskim sprawuje KulturaLudowa.pl.

TESTTT