Instrumenty Muzyczne w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

Stanisław Budz Lepsiok „Mróz” – dudziarz z Poronina, fot. Teofil Studnicki, 1925, zbiory Muzeum Tatrzańskiego

Stanisław Budz Lepsiok „Mróz”
– dudziarz z Poronina
fot. Teofil Studnicki, 1925
zbiory Muzeum Tatrzańskiego

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba w Zakopanem można oglądać wystawę pokazująca interesujący zbiór instrumentów dawnych, pochodzących z XIX w. oraz współczesnych, wykonanych przez znanych podhalańskich wytwórców.

W kolekcji znajdują się zarówno instrument dęte – piszczałki, rogi, trombity, jak i smyczkowe – złóbcoki, skrzypce i basy .

Obok eksponatów w zdecydowanej większości pochodzących z Podhala, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze instrumentów z terenów sąsiednich, na przykład piszczałkę pojedynczą z Poręby Wielkiej – dar Władysława Orkana, czy etnograficzną osobliwość – oktawkę z Czorsztyna – przekazaną do zbiorów Muzeum w 1889 przez Stanisława Drohojowskiego.

W prezentowanym zbiorze na uwagę zasługuje między innymi kilka egzemplarzy podhalańskich gęśli – złóbcoków – które według zachowanej tradycji wykonał, bądź używał Jan Krzeptowski Sabała, a także podhalańskie dudy na których grywali tacy muzykanci jak Stanisław Budz Mróz czy Stanisław Gąsienica Gładczan "Jonków".

Anna Kozak

Wystawa instrumentów towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej " Muzyka na szczytach" , organizowanemu w Zakopanem już po raz trzeci przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza.

W dniach 18-24 września również prezentacja prac współczesnych zakopiańskich lutników Pawła Migla i Wojciecha Topy.

Wystawa czynna: 17 września – 8 stycznia 2012

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Kościeliska 18

środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

TESTTT