Dofinansowanie budowy siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

Umowę dofinansowania ze środków europejskich projektu rewitalizacji Zespołu pałacowo- parkowego w Koszęcinie podpisał 4 października Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie koło Lublińca jest jednym z największych w Polsce neoklasycystycznym zespołem pałacowym.

Od 55 lat obiekt ten jest siedzibą folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny- instytucji o światowej renomie i znaczeniu.

Projekt stanowi kontynuację rewitalizacji kompleksu, który zostanie przystosowany do potrzeb działalności Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Inwestycja, której koszt całkowity wynosi ponad 40 mln zł., otrzyma dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 25 mln zł.

W ramach inwestycji przewidziany jest remont i przebudowa pałacu oraz rewitalizacja parku i stawu. Po zakończeniu prac obiekt będzie pełnił funkcje ogólnodostępnego obiektu zabytkowego oraz funkcje edukacyjne i kulturowe. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2013 r.

Przypomnijmy, że 1 października poznaliśmy laureatów III edycji konkursu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. Śląskie Centrum Edukcji Regionalnej otrzymało główną nagrodę w kategorii Zabytek.

Celem organizowanego co roku konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów zrealizowanych przy współfinansowaniu z Funduszy Europejskich, które przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski.

Źródło: www.mkidn.gov.pl / www.zespolslask.pl