Wytnij hołubca w Warszawie!

Wydaje Ci się, że tańce ludowe to nuda i zajęcie dla małych dziewczynek? Albo dla babć wybierających się na odpust? Wkrótce będziesz mieć szansę przekonać się, że ludowe stroje, warkocze i hołubce świetnie pasują i do wielkiego miasta, i do młodych, aktywnych osób…Jak się o tym przekonać? Wystarczy wyjść w czwartek 7 października z domu i spacerując po Warszawie, uważnie się rozejrzeć.

Już 7 października Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej wraz z Ludowym Zespołem Artystyczny PROMNI z SGGW oraz Zespołem Pieśni i Tańca SGH zapraszają do uczestnictwa w nietypowych obchodach Dnia Tańca Ludowego.

W najważniejszych punktach Warszawy takich jak chociażby okolice Rotundy, Metra Centrum, Plac Konstytucji czy Krakowskie Przedmieście pojawią się grupy tancerzy, "wywijających" mazurki, oberki czy krakowiaki.

Kolorowe stroje oraz radosne pokrzykiwania na pewno zainteresują przechodniów, zwłaszcza, że taniec nie tylko będzie można oglądać, ale również do niego dołączyć. Tancerze będą uczyć wszystkich chętnych, jak "wycinać hołubce", a na pamiątkę rozdawać związane z akcją gadżety.

Celem akcji jest promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: "cudze chwalicie, swego nie znacie". Zespoły nie ukrywają również, że warszawski happening ma zachęcać młodych Polaków do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi, najlepiej już z początkiem nowego roku akademickiego.

– Ludzie uważają, że folklor to obciach. My chcemy pokazać, że może to być równie fajne hobby jak pływanie na kite’cie, jazda na rolkach czy nauka tańca towarzyskiego – mówi Paweł Halicki, z agencji Brainshake, pomysłodawcy i organizatora akcji.

Każdy moment jest dobry, aby przebrać się w strój ludowy i wyskoczyć na parkiet – dodaje Marcin Wójciuk, koordynator projektu z ramienia Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Akcję, która odbędzie się na ulicach Warszawy wspiera również promowanie folkloru w Internecie: na Youtube oraz na Facebooku.

Wykaz lokalizacji, w których 7 października spotkać można będzie tancerzy:
– Rotunda
– Metro Centrum (kulminacja akcji o godzinie 16:00)
– Plac Bankowy
– Plac Konstytucji
– Nowy Świat
– Krakowskie Przedmieście
– Plac Zamkowy
– zagłębie biurowe Służew Przemysłowy (ulice: Taśmowa/Domaniewska/Postępu )

Szczegółowych informacji o akcji udziela:
Paweł Halicki pawel.halicki@brainshake.pl