Słynny białostocki mural „Dziewczynka z konewką” będzie chroniony
O tym, że mural znajdujący się w centrum Białegostoku znajdzie się pod ochroną konserwatorską jako „dobro kultury współczesnej” zadecydowali na ostatniej sesji miejscy radni.
O tym, że mural znajdujący się w centrum Białegostoku znajdzie się pod ochroną konserwatorską jako „dobro kultury współczesnej” zadecydowali na ostatniej sesji miejscy radni.
W tym roku Oddział Piotrkowski Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim obchodzi 40 lecie działalności. Z tej okazji w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim przygotowano spotkanie oraz wyjątkową wystawę sztuki ludowej.
Jak zarządzać dziedzictwem, jak komunikować dziedzictwo, jak współcześnie odbieramy tradycję? – to główne pytania jakie postawią sobie uczestnicy II Kongresu Kultury, który w drugiej połowie października odbędzie się w Nowym Sączu. W środę 28 września ruszyła rejestracja uczestników na to wydarzenie.
W październiku nakładem Wydawnictwa Iskry ukaże się książka Antoniego Kroha „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”.
Zmarł Mieczysław Król-Łęgowski kowal, rzeźbiarz i poeta z Zakopanego. Kolekcjoner sprzętu związanego z historią narciarstwa.
Konkurs ma na celu propagowanie sztuki amatorskiej oraz twórców z kręgu sztuki naiwnej. Przedmiotem konkursu są wszelkie dzieła z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby. Zgłoszenia do 15 października br.
W sobotę startuje najbardziej oczekiwane muzyczne wydarzenie jesieni – Festiwal Skrzyżowanie Kultur! Dwunasta edycja warszawskiego festiwalu gościć będzie znakomitych muzyków i artystów z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata.
Narodowe Centrum Kultury wydało książkę autorstwa Joanny Dziadowiec „Festum Folkloricum. Performatywność folkloru w kulturze współczesnej. Rzecz o międzykulturowych festiwalach folklorystycznych”.
W wieku 87 lat zmarł w Warszawie prof. Jan Stęszewski – wybitny muzykolog, specjalista w dziedzinie antropologii muzycznej i etnomuzykologii, zwłaszcza folkloru polskiego.
Wielowątkową wystawę poświęconą obrzędowości i ceremoniałowi pogrzebowemu na przestrzeni dziejów i kultur przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie ekspozycji odbędzie się na początku listopada.