Zmarł Mieczysław Król Łęgowski

Mieczysław Król-Łęgowski był kowalem, rzeźbiarzem i poetą. Urodził się w 1951 r. w Zakopanem. Ukończył zawodową szkołę w Oświęcimiu. Wykonywał spinki góralskie według tradycyjnych wzorów. Swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Największą pasją pana Mieczysława były narty. Przez lata zebrał ogromną kolekcję sprzętu związanego z historią narciarstwa (m.in. stare narty, pamiątki po narciarzach, archiwalne fotografie). Od kilkunastu lat niestrudzenie zabiegał o stworzenie w Zakopanem Muzeum Sportów Zimowych.

Król-Łęgowski zmarł w wieku 65 lat. Od lat zmagał się z chorobą nowotworową. Pogrzeb Mieczysława Króla Łęgowskiego odbył się 24 września o godz. 12 na nowym cmentarzu w Zakopanem.

Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1982 roku.

W serwisie YOUTUBE można obejrzeć film poświęcony artyście.

W roku 2009 ukazał się książka „Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego” autorstwa Tadeusza Jankowskiego.

„Album, który oddajemy w ręce Czytelników, jest próbą pokazania człowieka, który rozwija się poprzez realizację swoich różnych, życiowych pasji. Mieczysława Króla Łęgowskiego, bo o nim jest tutaj mowa, poznało już całe niemal Zakopane. Jest człowiekiem skromnym i dlatego mówi o sobie: – Bóg dał mi talenty, ale jako skromny człowiek nie chciałem się nigdy zanadto pokazywać i prezentować. Jednak znaleźli się ludzie, którzy chcą pokazać, jakim jestem człowiekiem, jakie pasje kierowały i wciąż kierują moim życiem. Bardzo im za to dziękuję.”
Wojciech Szatkowski
Słowo wstępne (Wszystkie pasje Mieczysław Króla Łęgowskiego…)

Wszystkie pasje Mieczysław Króla Łęgowskiego…