Miesięczne archiwum: luty 2009

Laureaci Folkowego Fonogramu Roku oraz Fonogramu Źródeł  2008

Laureaci Folkowego Fonogramu Roku oraz Fonogramu Źródeł 2008

Jak podaje RCKL laureatami Folkowego Fonogramu Roku zostali Kwadrofonik – „Folklove”, Osjan – „Po prostu”, Trio Janusza Prusinowskiego – „Mazurki”. Do tytułu Fonogram Źródeł nominowano płyty: „Muzycy, Muzycy cos po Wos ostanie…”, „Muzyka ocalona – Łowickie 1952-1959”, „Pieśniczki z kancenoła” oraz „Powiśle Maciejowickie”.

Szczegóły na stronie www.polskieradio.pl/muzyka/nowatradycja »

Cieszyn. Promocja książki „Strój górali Śląskich”

Cieszyn. Promocja książki „Strój górali Śląskich”

Fundacja Braci Golec zaprasza na promocję książki „Strój górali Śląskich”. Odbędzie się ona 3 marca we wtorek o godz. 16:00 w Domu Narodowym w Cieszynie. Spotkanie poprowadzi Łukasz i Paweł Golec oraz Małgorzata Kiereś i Jacek Kubień – autorzy tekstu i zdjęć do tego pięknego albumu. Jest to drugi album z dziewięciotomowej serii, tworzącej antologię na temat strojów górali całego łuku Karpat. Zobacz szczegóły »

Popielec – początek Wielkiego Postu

Popielec – początek Wielkiego Postu

W tradycji ludowej dzień ten jest symbolicznym przejściem od karnawału do wiekopostnego wyciszenia, będąc również pretekstem do zabaw i licznych zwyczajów – obsypywano się popiołem, młodzieńcy i dziewczęta rzucali przed sobą garnek z popiołem wołając: Popielec, uciekaj.

Konkurs na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim

Konkurs na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim

Do 30 kwietnia przyjmowane są zgłoszenia do konkursu na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim. Rozstrzygnięcie oraz przyznanie nagród konkursowych, których suma wynosi 27.500 nastąpi do 25 października 2009 roku. Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Lublin. Wernisaż wystawy “Folklor egzotyczny“ Marcina Sudzińskiego

Lublin. Wernisaż wystawy “Folklor egzotyczny“ Marcina Sudzińskiego

Wernisaż ręcznych monideł Marcina Sudzińskiego, który odbędzie się 26 lutego w Lublinie inauguruje działalność galerii sztuki Ośrodka “Rozdroża”. Prace młodego artysty rodem z Lublina to połączenie misternego kunsztu srebrowych odbitek, ręcznie kolorowanych, z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę polskiego folkloru.
Mocno przymrużone oko artysty każe nam się zastanowić, czym jest folklor,
a jak funkcjonuje on w zbiorowej świadomości.

Kraków. Żydowska muzyka w pamięci wiejskich muzykantów

Kraków. Żydowska muzyka w pamięci wiejskich muzykantów

Festiwal Kultury Żydowskiej zaprasza na spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim. Będzie to pokaz filmu pt. Żydowska muzyka w pamięci wiejskich muzykantów wraz z komentarzem autora. Film przekazuje obraz muzyki żydowskiej z punktu widzenia wiejskiego muzykanta. Spottkanie odbędzie się 19 lutego 2009, godz. 19.00 Cheder, ul. Józefa 36, Kraków – Kazimierz. Szczegóły: www.cheder.pl