Lublin. Wernisaż wystawy “Folklor egzotyczny“ Marcina Sudzińskiego

Folklor egzotyczny

Wernisaż ręcznych monideł Marcina Sudzińskiego inauguruje działalność galerii sztuki Ośrodka "Rozdroża". Prace młodego artysty rodem z Lublina to połączenie misternego kunsztu srebrowych odbitek, ręcznie kolorowanych, z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę polskiego folkloru.
Mocno przymrużone oko artysty każe nam się zastanowić, czym jest folklor, a jak funkcjonuje on w zbiorowej świadomości.

Marcin Sudziński – młody fotograf z Lublina zaprasza nas w swój barwny świat czarno-białej fotografii. Zainspirowany fenomenem zespołów folklorystycznych, które choć wyrosły z socjalistycznego ducha promowania kultury chłopskiej, mają się całkiem nieźle w dzisiejszej demokratycznej Polsce.

Zmierzenie się ze stereotypami, a w szczególności tymi swojskimi to zawsze zadanie trudne, a co najmniej ryzykowne. Odważne fotografie Marcina Sudzińskiego doskonale radzą sobie z podjętym wyzwaniem, a na szczególną uwagę zasługuje kunsztowna technika wykonania odbitek.

Na wystawie w Stop! Galerii Ośrodka „Rozdroża” mogą Państwo zobaczyć 20 tonowanych, a następnie ręcznie kolorowanych (ekolina) odbitek srebrowych na klasycznym papierze fotograficznym (format ok. 21×31 cm). Czas przygotowania jednej odbitki, od momentu naświetlenia papieru do zdjęcia go z szyby jako gotowej pokolorowanej pracy to od 18 do 20 godzin. Fotografie zostały wykonane aparatem Voigtlander Bergheil z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, który dzięki optyce Carl Zeiss nadaje unikalną formę obrazowi – specyficznie pracująca głębia ostrości czy miękki rysunek krawędzi obrazu.

Podczas sesji autor korzystał ze strojów estradowych zespołu Pieśni i Tańca UMCS, którego niegdyś był członkiem.

Prezentowany cykl fotografii Folklor egzotyczny jest częścią pracy dyplomowej autora, przygotowanej pod kierunkiem Pawła Żaka, który wraz z Wiktorem Nowotką będą gośćmi specjalnymi wernisażu.

Wydarzenie uświetni występ ekscentrycznego muzyka ludowego Kazimierza Liszcza

Folklor Egzotyczny – Wernisaż fotografii Marcina Sudzińskiego
26 lutego 2009, godzina 19:00 OMIT Rozdroża ul. Krakowskie Przedmieście 39.

Wystawę można oglądać od 26 lutego do 26 marca 2009 r. w Stop! Galerii Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” na Krakowskim Przedmieściu 39 w Lublinie. Galeria czynna jest w poniedziałek i środę w godzinach 12.00-18.00, we wtorek, czwartek, piątek – 10.00-16.00.

Galeria »

Folklor egzotyczny Folklor egzotyczny Folklor egzotyczny Folklor egzotyczny

Folklor egzotyczny, fot. Marcin Sudziński

TESTTT