Prowadź mnie dróżko w tradycji świat [relacja]

Pod tym tytułem 17 kwietnia 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbyło się widowisko muzyczno – taneczne w wykonaniu dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mali Karniewiacy” działającego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Karniewie.

To już trzecia gala, podczas której „Mali Karniewiacy” mogli zaprezentować to, co kochają najbardziej – taniec i śpiew. Widowisko zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „KARNIEWIACZEK” we współpracy z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Karniewie, Publicznym Gimnazjum w Karniewie oraz Miejskim Domem Kultury w Makowie Mazowieckim.

Patronat medialny nad uroczystościa objął portal KulturaLudowa.pl.

Tegoroczną galę swoją obecnością uświetnił pan Henryk Kowalczyk Minister – członek Rady Ministrów w gabinecie Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, który w swoim wystapieniu podziękował za zaproszenie, wyraził swój podziw dla działalności zespołu „Mali Karniewiacy” po czym odczytał list od Prezes Rady Ministrów – pani Beaty Szydło. Po tych ciepłych słowach goście zostali zaproszeni do obejrzenia widowiska, a na scenie wybrzmiały słowa pierwszej z wielu piosenek ludowych przygotowanych przez chór zespołu „Mali Karniewiacy”.

Ponad 120 dzieci w pięknych, kolorowych strojach ludowych – z różnych regionów Polski – od Kaszub, aż po Kraków wirowało na scenie przed wypełnioną po brzegi widownią. Osiem układów choreograficznych – od najmłodszych tancerzy, którzy prezentowali się w skocznej poleczce, suicie tańców lubelskich, poprzez krakowiaka, kujawiaka, suitę tańców kaszubskich, aż po najstarsze dzieci, które pokazały suitę tańców kurpiowskich oraz układ taneczny z Wielkopolski Szamotulskiej. Tańce przeplatane były piosenkami ludowymi w wykonaniu chóru zespołu „Mali Karniewiacy”. I tak ze sceny zabrzmiały piękne wykonania utworów „Siadaj Maryś”, „Poszła Karolinka”, „Leciały gąsieczki”, „W kadzidlańskim boru” i wiele innych, a wszystko to przy akompaniamencie kapeli zespołu. Nie zabrakło też solowych wykonań – chłopcy swoim wykonaniem piosenek „Furman” oraz „Karliku” zachwycili widzów niedzielnej gali.

Występ zakończyło wspólne wykonanie utworu „W zielonym gaju”, które poderwało do śpiewu całą widownię. Przy owacjach na stojąco ponad setka tancerzy i wokalistów wirując feerią barwnych strojów opuściło makowską scenę.

Tekst: Ewelina Chmielewska
Zdjęcia: Zbigniew Wyrzykowski