Podkarpacki konkurs „Ludowe Obrzędy i Zwyczaje”

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na XXVIII Wojewódzki Konkurs Ludowe Obrzędy i Zwyczaje, który odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia br. w Sędziszowie Małopolskim.

Organizatorami konkursu są: niezmiennie WDK w Rzeszowie oraz po raz pierwszy Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp.

Przez dwa konkursowe dni na deskach sceny zaprezentują się zespoły obrzędowe z całego województwa podkarpackiego z szerokim wachlarzem widowisk: od obrzędów i zwyczajów dorocznych tj. Wróżby andrzejkowe, Noc kupał,y Wilyja, po obrzędy rodzinne np. wesele. Będzie można zobaczyć również inscenizację zapomnianych czynności gospodarskich takich jak sadzenie ziemniaków, darcie pierza czy kiszenie kapusty.

W konkursowych zmaganiach weźmie udział czołówka wśród zespołów folklorystycznych Podkarpacia w rekordowej liczbie 20 grup m.in. Zespół Obrzędowy Graboszczanie z Grabownicy Starzeńskiej, Tkacze w Wysokiej k. Łańcuta, Zespół Folklorystyczny Futomianie z Futomy, Zespół Regionalny Grodziszczoki z Grodziska Dolnego, Mazurzanie z Mazur, Wydrzowianie z Wydrzy, Zespół Ludowy Cmolasianie z Cmolasu, Zespół Folklorystyczny Folusz z Giedlarowej, Brzozoki z Brzózy Królewskiej, Zespół Obrzędowy z Sierakowa, oraz Zespół Piganeczki z Pigan, Grupa Obrzędowa Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Młp.

Ludowe Święto gromadzi co roku liczne grono osób (ok. 350 uczestników), którym kultura ludowa jest bliska sercu oraz tych, którzy pragną zapoznać się z tradycyjną kulturą ludową. Impreza spełnia ważną rolę edukacyjną i poznawczą, dokumentuje i przyczynia się do popularyzacji coraz mniej znanych ludowych obrzędów i zwyczajów, co ma szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci i młodzieży.

W tym roku zmaganiom konkursowym towarzyszyć będą warsztaty dla instruktorów i kierowników zespołów prowadzone przez etnografa i Przewodniczącego Jury – dr. Andrzeja Karczmarzewskiego.

Konkurs ma wymiar dwudniowy:
23 kwietnia 2016 r. (sobota) rozpoczynamy o godzinie 10:00
24 kwietnia 2016 r. (niedziela) o godz. 10:00

Więcej informacji na: www.wdk.podkarpackie.pl

Konkurs dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp jest darmowy, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.