Ginące rzemiosło na Kaszubach

Blisko czterdziestu kaszubskich rzemieślników i twórców ludowych znalazło się na fotografiach w albumie „Ginące rzemiosło na Kaszubach” przygotowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Za każdą z fotografii stoi człowiek ze swoją niepowtarzalną historią. Wyeksponowanie uroku tych historii było zadaniem artystów fotografów, którzy odwiedzili Kaszuby, odkrywając ich piękno i na celuloidowej kliszy uwieczniając przedstawicieli zamierających zawodów i profesji.

Fotografowie: Jolanta Rycerska, Kasia Kalua Kryńska, Katarzyna Łata-Wrona, Marcin Jastrzębski, Krzysztof Falcman i Andrzej Seweryński pochodzący z różnych stron Polski – m.in. ze Śląska, z Lubelszczyzny, z Mazowsza – uwypuklili to, co w życiu kaszubskich rękodzielników najbardziej charakterystyczne. Uchwycili satysfakcję i pogodę wynikające z rzetelnie wykonanej roboty. Docenili niepowtarzalność rzemieślniczej pracy, której unikatowe wytwory wyróżniają się wśród przedmiotów z masowej produkcji.  Pokazali wreszcie prostotę i wytrwałość umożliwiające kontynuowanie tradycji przodków niejako na marginesie świata, który w pośpiechu dąży do nowości i zysku.

Wzorem swoich modeli artyści fotografii sięgnęli do tradycyjnych form i technik. Przy użyciu analogowego sprzętu i bez obróbki cyfrowej utrwalili na celuloidowej kliszy miejsca – domy, pracownie, warsztaty – w których przeszłość kaszubskiej wspólnoty żyje nadal na przekór dynamicznie zmieniającej się współczesności.

Album „Ginące rzemiosło na Kaszubach” (przetłumaczony na język kaszubski i angielski) ukazuje niezwykły świat kaszubskich artystów ludowych i rzemieślników zarówno pracę garncarza, hafciarki, cieśli, szewca i rymarza, jak i rybaków z kaszubskich jezior, czy półwyspu. Dzięki tej publikacji zobaczyć można unikatową konną zrywkę drzew, od wieków uprawianą w Szwajcarii Kaszubskiej, czy oglądając zdjęcia z połowu rybaków poczuć niemal oniryczny klimat jeziora Gardno na Wybrzeżu Słowińskim.

Ale to nie wszystko – w publikacji zobaczyć można też efekt sesji inscenizowanej w autentycznych plenerach muzeów na wolnym powietrzu: większość tych fotografii wykonana została w Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Izydora i Teodory Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, ale nie zabrakło też ujęć zrobionych w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. To dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądała kaszubska wieś ponad sto lat temu.

Niniejsze wydawnictwo jest pokłosiem projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt  „Ginące rzemiosło na Kaszubach” został zrealizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – organizację od półwiecza działającą na rzecz rozwoju dziedzictwa i kultury Kaszub. Przy tworzeniu albumu współpracowały osoby i instytucje związane z pomorskim ruchem regionalnym.

15 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym, Wieżyca 1, Szymbark odbędzie się promocja albumu „Ginące rzemiosło na Kaszubach”. W programie spotkanie z fotografami, bohaterami zdjęć oraz poczęstunek.

Ginące rzemiosło na Kaszubach (Dżinącé rzemiãsło na Kaszëbach / Obsolete Occupations and Grafts in Kashubia)
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gdańsk 2015

Książka dostepna na stronie: kaszubskaksiazka.pl

www.kaszubi.pl
www.facebook.com/ginacerzemioslo

* Foto: Jerzy Walkusz z Hopowa wytwarza instrumenty ludowe, fot. Andrzej Seweryński

Źródło: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie