Chorzów. Lekcje i pokazy związane z obrzędowością wiosenną na Górnym Śląsku

Lekcje plenerowe w chorzowskim skansenie związane z obrzędem marzanny i goika

Lekcje plenerowe w chorzowskim skansenie
fot. Górnośląski Park Etnograficzny

Już od marca chorzowski skansen zaprasza do udziału w lekcjach i pokazach związanych z obrzędowością wiosenną na Górnym Śląsku.

Specjalnie dla grup zorganizowanych przygotowano zajęcia związane z obrzędem marzanny i goika (lekcja plenerowa), omawiające zwyczaje i tradycje świąt wielkanocnych oraz pokazy kroszonkarskie (w zabytkowych wnętrzach) prowadzone przez Teresę Drapałową, wielokrotną zwycięźczynię w dorocznym konkursie na najpiękniejsz ą kroszonkę organizowanym przez Muzeum w Gliwicach.

Udział w lekcjach czy pokazach jest nierzadko jedyną okazją zobaczenia, dawnego świętowania nadejścia wiosny czy zapoznania się z tradycjami świątecznymi tego kresu.

Pokazy dają możliwość nauczenia się zdobienia jaj wielkanocnych metodami tradycyjnymi, takimi jak: batik czyli zdobienie jaj woskiem i barwienie (pisanki) oraz barwienie i wydrapywanie wzoru (kroszonki) i metodami współczesnymi, jak: oklejanie, malowanie kredakmi świecowymi itd.

Zgłoszenia do udziału w lekcjach i warsztatach przyjmujemy wyłącznie telefonicznie pod numerem: 032 241-07-18032 241-55-01.

Informacje można znależć także na stronie: www.skansen.chorzow.pl

TESTTT