W środowe popołudnie odbył się Koncert Inauguracyjny, który zapoczątkował tegoroczną edycję nadwiślańskiego święta folklorystycznego. W Parku Północnym robrzmiewały wesołe melodie, które dzięki przybyłym gościom przenosiły w różne strony świata. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać zespoły z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji oraz z Płocka.
Koncert rozpoczął się przedstawieniem przybyłych gości, którzy wymachując flagami, barwnym korowodem weszli na scenę. Wszystkich zgromadzonych przywitał i podziękował za przybycie Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piotr Andrzej Onyszko, wraz z Dyrektorem POKiS Radosławem Malinowskim oraz Prezydentem Miasta Płocka Andrzejem Nowakowskim, który oficjalnie otworzył piątą już edycję płockiego festiwalu foklorystycznego. Dyrektor Artystyczny Festiwalu wspomniał o małym jubileuszu, jaki obchodzi w tym roku festiwal (piąta edycja), Prezydent Płocka podkreślił jego wyjątkowość, na którą składa się m.in. fakt odbywania się “Vistuli” na Podolszycach.
Warto dodać, iż w ubiegłym roku wysoki poziom artystyczny oraz profesjonalna organizacja imprezy zostały docenione przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, która przyznała festiwalowi certyfikat CIOFF.
Na scenie zaprezentował się zespół Toplan ze Słowacji, grupa Universitas Padjadjaran Bandung z Indonezji, Zespół ElaiAlai z Kraju Basków reprezentujący Hiszpanię, Towarzystwo Taneczne Sonechko z Ukrainy, Zespół Tańca Ludowego “Mazovia” a także gospodarze, czyli działajacy przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki Zespół Pieśni i Tańca “Wisła”.
Jako pierwsza wystąpiła grupa Mazovia, prezentując polską kulturę ludową. Zespół z Indonezji w rytm orientalnej muzyki z gracją prezentował swoje ojczyste kroki. Zespoły ze Słowacji i Kraju Basków prezentowały energiczne tańce, którym towarzyszyły głośne przytupy oraz okrzyki. Ukraina przybliżyła tańce oraz przyśpiewki z całego świata, również z regionu Polesia. Gromkimi brawami zakończył się pokaz gospodarzy, ubarwiony licznymi podskokami i akrobacjami.
Na zakończenie wystąpiły wspólnie wszystkie prezentujące się wcześniej formacje. Barwna mieszanka kultur przypadła do gustu płockiej publicznośći, która nagrodziła występ donośnym apluazem. Zarówno pogoda jak i publiczność dopisały na koncert przybyły rodziny z dziećmi.
Ci, którym było mało folkorystycznych rytmów, mieli okazję kupić płytę z Koncertu Galowego poprzedniej edycji Vistula Folk Festival od uśmiechniętych dziewczyn przechadzających się wśród publiczności.
Organizator festiwalu Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na dalszą część “Vistuli”.
26.08 godz. 18:00 – Stary Rynek | Potańcowka Ludowa z zespołem Tęgie Chłopy
27.08 godz. 19:00 – Amfiteatr | Koncert Galowy, wstęp 10 zł (otwarcie bram 18:30)
28.08 godz. 11:30 – Katedra | Msza Swięta z udziałem zespołów
28.08 godz 12:30 – Katedra Grodzka – Stary Rynek | Korowód Folklorystyczny ulicami Starego Miasta
28.08 godz 13:00 – Stary Rynek | Zabawy folkowe zespołów z mieszkańcami
Bilety na Koncert Galowy w cenie 10 zł są dostępne w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl. Sponsorami tegorocznej edycji Vistula Folk Festival są firma Bastion, Oknoplast oraz Hormann. Patronat medialny KulturaLudowa.pl