Zapraszamy na ostatni w tym roku cykl warsztatów organizowany w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej. Tradycyjnie już o tej porze roku uczestnicy spotkań będą mogli poznać bogate zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonać samodzielnie tradycyjne ozdoby choinkowe. Warsztaty potrwają od 4 do 15 grudnia, poprowadzą je twórcy ludowi z różnych regionów Polski.
Harmonogram warsztatów
Wiesława Kucharzyk 4-5 grudnia (poniedziałek-wtorek)
Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje ozdoby choinkowe ze słomy oraz palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Ozdoby ze słomy w postaci gwiazdek, aniołków, lalek, grzybków, sopelków to tradycyjne ozdoby, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym drzewku. Słoma bowiem symbolizuje dostatek i bogactwo.
Grzegorz Gordat 7-8 grudnia (czwartek-piątek)
Grzegorz Gordat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i kozienickiej Grupy Twórczej Wena. Rzemiosłem ludowym zainteresował się ponad osiem lat temu dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze z wikliny. W krótkim czasie sam spróbował swoich sił, naśladując swego nauczyciela, który pomagał i udzielał mu cennych porad. Rzemiosło zafascynowało go do tego stopnia, że wkrótce rozpoczął terenowe poszukiwania wzorów i technik stosowanych w wikliniarstwie. Potrafi upleść różnego rodzaju i wielkości kosze gospodarcze, beczki zasobowe, kosze na kwiaty, koszyczki dekoracyjne, płoty, aranżacje zieleni, tacki na owoce i inne. Podczas warsztatów w Galerii Sztuki Ludowej będzie można zobaczyć jak powstaje kosz wiklinowy, a także samodzielnie wykonać bożonarodzeniowe dekoracje z wikliny.
Tomasz Krajewski 11 i 15 grudnia (poniedziałek i piątek)
Tomasz Krajewski to reprezentant młodego pokolenia lubelskich twórców ludowych. Z powodzeniem i ogromną pasją zajmuje się plastyką obrzędową i zdobniczą. Na uwagę zasługują jego pająki. W kręgu jego zainteresowań twórczych znalazły się też ozdoby choinkowe i pisanki. Chętnie sięga do dawnych wzorów, promując swój region, uczestnicząc w kiermaszach, festiwalach i prowadząc warsztaty rękodzielnicze. Na warsztatach wspólnie z uczestnikami wykona tradycyjne ozdoby lubelskie ze słomy i bibuły.
Czesława Lewandowska 13-14 grudnia (środa-czwartek)
Czesława Lewandowska to uznana i wszechstronna twórczyni z Kurpiów. Realizuje się w wykonywaniu haftów, koronek, a także kwiatów z bibuły i ozdób choinkowych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i starannością wykonania. Podczas warsztatów pokaże, jak wykonać kurpiowskie ozdoby z papieru i bibuły.
Informacje szczegółowe:
1. Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.30–14.30
Opłata: 5,00/osoba
Uwaga! Warsztaty z wikliny trwają 1,5 godz.
Godz. 8.30-10.00; 10.30-12.00; 12.30-14.00
Opłata: 5,00/osoba
2. Warsztaty dla dorosłych (zapisy indywidualne):
13 grudnia (środa) godz. 16.00-18.00 – ozdoby kurpiowskie
15 grudnia (piątek) godz. 16.00-18.00 – ozdoby lubelskie
Opłata: 15 zł/osoba
Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 6 osób.
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin
Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
oprac. Katarzyna Kraczoń