Lubelska Scena Tradycji: Wiesia – Kasia – Gosia. Harmonia kobiet

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na kolejny muzyczny wieczór. Tym razem w ramach Lubelskiej Sceny Tradycji wyjątkowe spotkanie z trzema kobietami, muzykantkami grającymi na harmonii pedałowej.

6 października 2017 (piątek), g. 19.00

Trzy muzykantki – Mistrzyni i uczennice – Wiesława Gromadzka (Kamień Duży k/Przysuchy), Katarzyna Tucholska (Lublin) oraz Małgorzata Makowska (Suwałki) opowiedzą o swoich doświadczeniach muzycznych i grze na stosunkowo mało znanym instrumencie jakim jest harmonia pedałowa. Posłuchamy opowieści o dawnych weselach, muzykantach – Mistrzach harmonii i rodzinnym muzykowaniu. O tym jak było kiedyś, a jak jest teraz. O przekazie międzypokoleniowym, w rodzinie i nie tylko. Zajrzymy do wnętrza harmonii, poznamy jej budowę i pokażemy jak działa. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, wstęp wolny

Po spotkaniu (ok. 20.00) zapraszamy na potańcówkę, na której zagrają pani Wiesia z wnukami (skrzypce – Monika Maciejczak, bębenek – Mateusz Berliński), Małgosia z Magdaleną Balewicz na bębenku i Kasia. Podczas spotkania usłyszymy tradycyjne melodie takie jak oberki, polki, mazurki jak również fokstroty i walczyki. Tak więc będzie i do tańca i posłuchu…

Miejsce: Jezuicka – Kuchnia klasztorna, ul. Jezuicka 4. Wstęp wolny (zbieramy do kapelusza)

Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.

* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.