Zamek Cieszyn otwiera Szkołę Rzemiosł

Ruszyła rekrutacja do Szkoły Rzemiosł, która powstaje w Cieszynie. W roku pilotażowym będzie można bezpłatnie nauczyć się tradycyjnych technik rzemieślniczych w sześciu wybranych rzemiosłach: plecionkarstwie, koronczarstwie, snycerstwie, rusznikarstwie, obróbce wełny i introligatorstwie.

Szkoła Rzemiosł to nasza odpowiedź na niektóre z wyzwań dynamicznie zmieniającego się świata, jakie od dawna obserwujemy. Masowa produkcja, kurczenie się zasobów, zanik lokalnej wspólnotowości, zapominanie tradycji i umiejętności rzemieślniczych to niektóre z nich. Chcemy inspirować do działania i zachęcać do odkrywania potencjału rzemiosła, szerzyć wiedzę o związanych z nim wartościach, dać możliwość rozwijania i odkrywania własnych umiejętności – czytamy na stronie internetowej szkoły.

W pilotażowym rok działania Szkoły Rzemiosł Cieszyn będzie można nauczyć się nie tylko tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także pozyskać wiedzę jak wprowadzać produkty rzemieślnicze na rynek. Szkoła ma również współpracować z rzemieślnikami i mistrzami z terenu Śląska Cieszyńskiego.

Szkoła oferuje naukę sześciu wybranych rzemiosł tj. plecionkarstwo, koronczarstwo, snycerstwo,  rusznikarstwo, obróbka wełny, introligatorstwo.

Dodatkowo odbywać się będą również zajęcia w ramach tzw. modułu biznesowego, w ramach którego odbędą się zajęcia dotyczące m.in. wdrażania na rynek, modeli biznesowych, brandingu, finansowania działalności gospodarczej, sprzedaży, marketingu – wszystko w kontekście produktów rzemieślniczych.

Oferta Szkoły skierowana jest zarówno do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w rzemiośle, jak i do tych, które posiadają już doświadczenie w pracy z materiałem.

Uczestnictwo w Szkole w roku pilotażowym jest bezpłatne!

Nauka potrwa 10 miesięcy. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w Zamku Cieszyn oraz w pracowniach rzemieślników, w weekendy zgodnie z poniższym harmonogramem zjazdów oraz częściowo zdalnie (dotyczy modelu biznesowego) w godzinach popołudniowych według później ustalonego planu.

Rekrutacja trwa do 31 stycznia. Uroczysta inauguracja odbędzie się 3 marca 2023 roku.

Więcej na stronie www.zamekcieszyn.pl