Zakończył się Jarmark Jagielloński w Lublinie – relacja

W dniach 12-14 sierpnia 2016 r. w Lublinie odbył się 10. Jarmark Jagielloński. Przez trzy dni na uliczkach Starego Miasta od rana do wieczora swoje wyroby prezentowało blisko 250 twórców ludowych i rękodzielników z Białorusi, Litwy, Polski, Słowacji,  Ukrainy i Węgier. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Jarmark to nie tylko wydarzenie kupieckie, ale także miejsce spotkań różnych kultur i tradycji.

Od początku symbolem Jarmarku jest kura, przemieszczająca się między stoiskami rozstawionymi na terenie lubelskiego Starego Miasta.

fot. Mateusz Borny

fot. Mateusz Borny

jarmark-jagiellonski-2016-2

fot. K. Butryn

Każdego roku motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego jest jedna z dyscyplin sztuki ludowej. W tym roku był to haft ludowy. Tej twórczości poświęcona była również Letnia Szkoła Rzemiosła Tradycyjnego, czyli kilkudniowe warsztaty rękodzielnicze, które w ramach Jarmarku odbyły się po raz ósmy. Uczestnicy Letniej Szkoły Haftu Tradycyjnego mieli okazję poznać tajniki haftu pięciu wybranych regionów Polski. Warsztaty poprowadziły mistrzynie: Halina Witkowska – haft Kurpi Białych, Marianna Dobrowolska – snutka wielkopolska (golińska), Danuta Niechwiadowicz – haft kaszubski (szkoła żukowska), Zofia Pacan – haft opoczyński, Bogumiła Wójcik – haft krzczonowski (lubelskie).

jarmark-jagiellonski-2016-3

Hafciarstwo jest jedną z niewielu form twórczości ludowej tak szeroko praktykowaną w różnych rejonach Polski. Podczas tegorocznego Jarmarku mogliśmy oglądać m.in. prace pani Alicji Serkowskiej z Kartuz, zajmującej się haftem od dzieciństwa. Zawdzięcza to swojej mamie, która zabierając ją za młodu na różne jarmarki i targi nauczyła haftować. Oprócz haftu twórczyni zajmuje się również kaszubskim malarstwem na szkle. Obecnie pani Alicja jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Gdański.

jarmark-jagiellonski-2016-8

Alicji Serkowskiej z Kartuz, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-9

Haft kaszubski autorstwa Alicji Serkowskiej z Kartuz, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-10

Haft kaszubski autorstwa Alicji Serkowskiej z Kartuz, fot. K. Butryn

Kolejnym ciekawym przykładem haftu jest beskidzki haft krzyżykowy zwany również haftem warkoczykowym. Ten rodzaj twórczości reprezentowany był przez twórczynie z Jaworzynki działające przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum na Grapie, które zajmuje się promocją twórczości ludowej, głównie haftu krzyżykowego regionu trójwsi beskidzkiej.

Zainteresowanie haftem wyniosłam z domu, chociaż mama się tym nie zajmowała, ale babcia już tak. Zawsze lubiłam takie robótki ręczne – mówi Weronika Łacek, hafciarka beskidzka. Panie z Muzeum na Grapie tradycyjne wzory przeniosły na serwetki, elementy biżuterii lub kartki okolicznościowe. Chcieliśmy jakby na nowo odświeżyć ten haft i zaczęłyśmy robić biżuterię z haftu – dodaje twórczyni.

jarmark-jagiellonski-2016-4

Weronika Łacek, hafciarka beskidzka, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-5

jarmark-jagiellonski-2016-7

Większość twórców ludowych prezentujących na Jarmarku polską sztukę ludową, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co jak podkreślają organizatorzy, gwarantuje wysoki poziom prezentowanych prac. Przykładem współpracy Organizatorów – Warsztatów Kultury w Lublinie i STL-u jest chociażby organizowany co roku konkurs na Twórcę Jarmarku Jagiellońskiego.

Jednym z nagrodzonych jest Tomasz Krajewski, twórca ludowy z Lubelszczyzny (członek STL), który podobnie jak i w zeszłym roku jest autorem wielkiego pająka. Zawieszony w Bramie Krakowskiej pająk witał gości przybywających na Stare Miasto i odwiedzających Jarmark.

jarmark-jagiellonski-2016-12

Tomasz Krajewski, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-14

Eugeniusz Brożek ze swoimi obrazami, fot. K Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-20

Mieczysław Zawadzki – rzeźbiarz z Łukowa, fot. K. Butryn

Stefania Suchora ze Stojeszyna (lubelskie) zajmuje się wyplataniem z rogożyny i słomy. Wykonuje koszyki, kapelusze, łapcie, podstawki. Materiał do wyplatania pozyskuje sama, rośnie nieopodal jej gospodarstwa. W trakcie Jarmarku uczyła wyplatania kapeluszy i torebek.

jarmark-jagiellonski-2016-11

Stefania Suchora w trakcie warsztatów plecionkarskich, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-18

jarmark-jagiellonski-2016-21

Grzegorz Gordat w trakcie plecenia kosza, fot. K. Butryn

Na Jarmarku można było spotkać również twórców ludowych z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji, którzy prezentowali różne dziedziny sztuki ludowej.

Oksana Kohut i Ostap Sojka (rodzeństwo cioteczne) przywieźli do Lublina Jaworowskie  zabawki. Obydwoje pochodzą z miasteczka Janów (jaworowski rejon, obwód lwowski), które jeszcze do lat 80-tych XX wieku było ośrodkiem zabawkarskim o ponad 200-letnich tradycjach, jednym z najważniejszych na Ukrainie. Artyści od lat zajmują się odtworzeniem tradycji drewnianej zabawki ludowej. Do malowania wykorzystują trzy kolory: czerwony, zielony i żółty lub czerwony, żółty i niebieski. Zabawki zdobi piękny tradycyjny ornament tzw. verbivka – wszystkie zdobienia (kwiaty, listeczki) – wykonywane są w formie wierzbowych gałązek. Jak zdradzili nam artyści w planach mają założenie muzeum tradycyjnej zabawki, prezentujące zabawki z różnych regionów Europy.

jarmark-jagiellonski-2016-16

jarmark-jagiellonski-2016-17

jarmark-jagiellonski-2016-15

jarmark-jagiellonski-2016-22

Artyści ze Lwowa: Roman Zilinko z żoną Olą

jarmark-jagiellonski-2016-23

Jarmark Jagielloński to również wydarzenia artystyczne: koncert, spotkania, wystawy i wieczorne potańcówki, które przyciągają sympatyków tańca i tradycyjnego brzmienia.

W tym roku szczególnym wydarzeniem był koncert „Re: tradycja”, w którym wystąpili znani artyści wspólnie z mistrzami dawnej muzyki i śpiewu. Koncert był kontynuacją spotkań zapoczątkowanych podczas projektu filmowego Szlakiem Kolberga.

Organizatorom udało się zaprosić do Lublina artystów znanych z polskiej sceny muzycznej, którzy na co dzień poruszają się w innej stylistyce muzycznej i w swej twórczości niewiele mają wspólnego z muzyką tradycyjną. Niemniej miło było obejrzeć koncert podczas którego artyści (mogłoby się wydawać z dwóch odmiennych światów muzycznych) mogli się spotkać i wspólnie pomuzykować. Na scenie mogliśmy usłyszeć Gabę Kulkę, która wystąpiła w duecie z wybitną śpiewaczką z Gałek Rusinowskich Panią Marią Siwiec i kapelą Niwińskich; Czesława Mozila muzykującego ze Sławomirem Czekalskim, który gra na polskiej harmonii trzyrzędowej, Mateusza Pospieszalskiego, Tęgich Chłopów i Stanisława Witkowskiego prezentujących muzykę z Kielecczyzny.  Muzyka Podhala zabrzmiała w wykonaniu Tymona Tymańskiego oraz Pani Stanisławy Galicy-Górkiewicz, wybitnej prymistki z Bukowiny Tatrzańskiej. W koncercie udział wzięli Adam Strug i Pani Bronisława Świder z pieśniami kurpiowskimi, a z repertuarem lubelskim wystąpił Krzesimir Dębski z Panami Stanisławem Głazem, Bronisławem Rawskim i Zbigniewem Butrynem. Koncert poprowadzili Agnieszka Obszańska i Jacek Hałas.

jarmark-jagiellonski-2016-25

jarmark-jagiellonski-2016-26

Czesław Mozil ze Sławomirem Czekalskim, fot. K. Butryn

jarmark-jagiellonski-2016-24

Gaba Kulka, Maria Siwiec i Kapela Niwińskich, fot. K. Butryn

fot. Marcin Butryn

Marcin Pośpieszalki, fot. Marcin Butryn

fot. Marcin Butryn

Bronisław Rawski i Stanisław Głaz (od lewej) , fot. Marcin Butryn

Po koncertach był czas na jarmarkowe potańcówki, które mimo późnych godzin cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina i turystów z różnych części Polski.  Tradycyjnie już zabawę pod gołym niebem rozpoczynała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego. Do tańca zagrali również: Kapela Dobrzeliniacy i Maria Stępień, Zawołany Skład Weselny, Kapela Tęgie Chłopy, Trio Marcina Lorenca, Gminna Orkiestra Dęta z Goraja, Kapela Jana Wochniaka, Kapela Kinaszewska / Strelniki oraz Kapela Eugeniusza Skrzypka ze Zdziłowic.

Jarmark Jagielloński, fot. Tomasz Bylina

fot. Tomasz Bylina

Opracował: Krzysztof Butryn