„Wytnij Hołubca” – bicie rekordu w Dzień Tańca Ludowego

Jak wielu z nas zna polskie tańce narodowe? Czy potrafimy zatańczyć tylko poloneza na studniówce czy może pokazać podstawowy krok krakowiaka lub oberka? Taneczne umiejętności mieszkańców Warszawy w niedzielę 9 października sprawdzą tancerze z warszawskich zespołów ludowych, którzy będą uczyć przechodniów polskich tańców, a następnie wraz z nimi bić rekord w wycinaniu hołubców.

W najbliższą niedzielę 9 października ulice Warszawy staną się kolorowe i roztańczone. Już po raz szósty zespoły folklorystyczne w całej Polsce wyjdą na ulice, aby uczyć mieszkańców naszych tańców i pieśni narodowych w ramach Ogólnopolskiej Studenckiej Akcji „Wytnij Hołubca”. O 16.00 na Placu Zamkowym w Warszawie każdy będzie miał szansę wziąć udział w biciu rekordu w wycinaniu hołubców.

Folklor to nasza pasja

Akcja „Wytnij Hołubca” jest samodzielną inicjatywą studentów – tancerzy z akademickich zespołów ludowych, którzy na co dzień wykonują polskie tańce oraz pieśni. Jej idea zrodziła się w 2010 roku i łączona jest z Dniem Tańca Ludowego. Tancerze chcą podzielić się z mieszkańcami polskich miast swoją miłością do polskiego folkloru, a także w taki sposób promować piękno naszej kultury ludowej. Akcja od sześciu lat jednoczy zespoły nie tylko ze stolicy, ale także innych miast Polski, m.in. Gdańska, Łodzi, Lublina, Wrocławia oraz polonijne zespoły z zagranicy – z Ukrainy i Argentyny.

Początek akcji w Warszawie. planowany jest na godz. 12.00 przy stacji metra Centrum. Potem tancerze w grupach będą uczyć przechodniów jak wycinać hołubce i tańczyć polskie tańce. O 15.00 zaś zbiorą się na Placu Zamkowym, aby zatańczyć poloneza, pokazać popisy taneczne i zaprezentować polskie pieśni.

O godzinie 16.00 na Plac Zamkowy pod Kolumną Zygmunta wspólnie z mieszkańcami Warszawy spróbują pobić obecny rekord w wycinaniu hołubców z 2013 roku: 3 434 osoby.

Jak wyciąć hołubca? – poradnik

Symbolem akcji stał się hołubiec – jeden z podstawowych ludowych kroków tanecznych, który przy swojej prostocie okazuje się jednocześnie bardzo widowiskowy. Już teraz przekazujemy krótką instrukcję, jak wyciąć hołubca.

Figura ta polega na uderzeniu obcasem o obcas (lub piętą o piętę) przy równoczesnym wyskoku. Im skok jest wyższy, tym hołubiec, wykonywany w powietrzu, bardziej efektowny.  Dla uatrakcyjnienia kroku do hołubca możemy dodać przytup po każdym wyskoku lub  rękę wyciągniętą po ukosie w górę.

Swoje zdolności w wycinaniu hołubców każdy będzie mógł zaprezentować o godz. 16.00 na Placu Zamkowym podczas bicia rekordu.