Wielkie Czytanie Kolberga – Ogólnopolski Dzień Etnografii

9 lutego 2021 roku po raz drugi obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej na pamiątkę powołania w 1895 roku Towarzystwa Ludoznawczego.

W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

Święto zostało ustanowione uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dniu 26 października 2019 roku. Był to również sprzeciw likwidacji etnologii jako samodzielnej dyscypliny naukowej. 1 października 2018 roku weszło bowiem rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące nowej klasyfikacji dyscyplin naukowych. Etnologia weszła w skład nauk o kulturze i religii, razem z kulturoznawstwem i religioznawstwem [przyp. red.]

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy zaprosili do udziału w akcji – Wielkie Czytanie Kolberga. Zaproponowano zainteresowanym instytucjom oraz osobom zajmującym się etnografią, etnologią i antropologią zarówno naukowo jak i środowiskom związanym z upowszechnianiem kultury, edukacją regionalną i kulturową o przesyłanie nagrań, filmików z czytanymi fragmentami z Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

Jak informują na swojej stronie inicjatorzy akcja przerosła ich najśmielsze oczekiwania.

„Otrzymaliśmy wiele filmików i mnóstwo ciepłych słów doceniających taki pomysł i taka formę wspólnego świętowania. Serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność!”

Prezentacje nadesłanych materiałów można obejrzeć na kanale PTL w serwisie YouTube.pl.  9 lutego opublikowanych będzie 126 filmików – bo tyle lat liczy sobie Towarzystwo, natomiast kolejne filmiki będą się pojawiały w dniach – 10, 11, 12, 15, 17, 19 i 21 lutego.

Wielki Finał odbędzie się 22 lutego – w dniu 207 urodzin Oskara Kolberga. Wtedy to zobaczymy ostatnią część materiałów, z numerem filmiku … 207!

Szczegóły na stronie www.ptl.info.pl oraz na facebookowym profilu PTL

* Zdjęcie główne: fot. Krzysztof Hulewski, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons