Stefania Suchora – Mistrz Tradycji

W 2020 roku Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach zrealizował projekt „Stefania Suchora – Mistrz Tradycji” przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od lipca do grudnia w pracowni twórczyni odbywały się warsztaty wyplatania z rogożyny.

Uczennice: Barbara Kapusta i Bożena Wieleba w trakcie 128 godzin warsztatów, poznawały od podstaw tajniki rzemiosła; pozyskiwanie, przygotowanie i sortowanie rogożyny, nauka podstawowych splotów, wyplatanie prostych wyrobów (podstawki, tacki) oraz wyplatanie zaawansowanych wzorów z użyciem form (koszyki, kapelusze).

Całodniowe, otwarte dla publiczności oraz zwiedzających, warsztaty i pokazy wyplatania z rogożyny mistrzyni prowadziła podczas towarzyszących Festiwalowi Kapel i Śpiewaków Ludowych Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym – 29 sierpnia oraz tydzień wcześniej na lubelskim rynku, podczas corocznego Jarmarku Jagiellońskiego.

W ramach zadania zakupiono stoliki, fartuchy oraz podstawowe narzędzia. Powstał również film dokumentujący przebieg realizacji zadania.

Zadanie, realizowane w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, zostało w całości dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych.