Warszawa. Etnodizajn Festiwal – wystawa mega-zabawek

W najbliższy piątek i sobotę (1 i 2 października) w godzinach od 10.00 do 18.00, na Placu Defilad w Warszawie zobaczyć będzie można wystawę "Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych", zrealizowaną w ramach projektu Etnodizajn Festiwal, przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Wystawa mega-zabawek zaprezentuje Małopolskę podczas III Forum Funduszy Europejskich, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Po majowym sukcesie frekwencyjnym w Krakowie, wystawa wróciła niedawno z wrześniowej prezentacji w Brukseli. Polskie zabawki inspirowane etnografią zobaczyli nie tylko Belgowie, ale licznie odwiedzający ją goście, niemal z całej Europy.

Projekt Etnodizajn Festiwal jest realizowany przez krakowskie muzeum w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.

Tytułowe rzeczy małopolskie to rezultat niezwykłej zabawy dizajnem i etnografią. Powstały w trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów i rzemieślników jako interaktywne mega-zabawki miejskie dla dzieci i dorosłych. Są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych, charakterystycznych dla Małopolski.

Stanowią wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację projektantom posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią. I jak atrakcyjna dla nas, ludzi XXI wieku, jest kultura regionalna, jak wyrazista i pociągająca.

Na wystawie "Rzecz małopolska" doświadczyć jej można w najlepszy z możliwych sposobów – w interakcji, w zabawie i w ruchu. Szczególnie godna polecenia jest karuzela – menażeria. Inspirowana zabawkami ludowymi z terenu Małopolski i figurkami pochodzącymi z Warsztatów Krakowskich, powstała z tęsknoty za zabawą i z nieprzemijającej fascynacji ruchem.

Amatorzy szybowania niech nie przegapią huśtawek o wdzięcznych nazwach: "Turbodoładowanie" czy "Rękawkowy odlot".

Wrażliwych na piękno natury z pewnością zachwycą dekorowane motywami roślinnymi skrzynie-ławki oraz bajkowy etnograficzny ogród botaniczny, zbudowany z wyimaginowanych roślin, powstałych z przetworzenia ornamentów kwiatowych, obecnych na gorczańskich skrzyniach wiannych.

Kuratorem wystawy jest Olaf Cirut.

Wystawa mega-zabawek „Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych” na Bulwarze Poleskim Kraków, 6-16 maja 2010; fot. z archiwum MEK

Wystawa mega-zabawek „Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych” na Bulwarze Poleskim Kraków, 6-16 maja 2010; fot. z archiwum MEK

Wystawa mega-zabawek  „Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych”” w Parku Cinquantenaire,Bruksela, 5-16 wrzesień 2010; fot. z archiwum MIK

Wystawa mega-zabawek „Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych” w Parku Cinquantenaire,Bruksela, 5-16 wrzesień 2010; fot. z archiwum MIK

Wystawa mega-zabawek „Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych”, fot. z archiwum MEK

TESTTT