Od kiedy zapłonęła watra, wszystkie drogi prowadzą do Zdyni (gmina Uście Gorlickie) na spotkanie Łemków oraz sympatyków Łemkowszczyzny z całego świata. Świętu towarzyszą obchody rocznicowe upamiętniające tragiczne losy mniejszości z czasów deportacji w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła”.
Od kiedy zapłonęła watra, wszystkie drogi prowadzą do Zdyni (gmina Uście Gorlickie) na spotkanie Łemków oraz sympatyków Łemkowszczyzny z całego świata. Świętu towarzyszą obchody rocznicowe upamiętniające tragiczne losy mniejszości z czasów deportacji w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła”. W imieniu samorządu regionalnego wiązankę kwiatów w Miejscu Pamięci złożył wicemarszałek Stanisław Sorys.
– Uczestnicząc w Watrze oddajemy cześć tym, którzy zostali dotknięci bolesnymi wydarzeniami drugiej wojny światowej i okresu powojennego. Pamiętając o historii, o naszych często bolesnych doświadczeniach, pragniemy się porozumieć i ze sobą współpracować – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys. – Tutaj sięgamy do naszych korzeni, sięgamy do wartości, które przez ponad 2000 lat kształtowały układ w społeczeństwach i narodach. W oparciu o te wartości i tradycje były wychowywane młode pokolenia – zaznaczył przedstawiciel samorządu regionalnego.
Wydarzenia Łemkowskiej Watry odbywają się w bogatej oprawie muzycznej, zarówno twórców rodzimych, jak i zza granicy. Mnogość gatunków i stylów muzycznych gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na scenie żdyńskiego amfiteatru występują zespoły prezentujące rodzimą muzykę łemkowską (m.in. zespół pieśni i tańca „Łemkowyna” ze Lwowa, chór „Pastorała” z Żabajl (Serbia), zespół pieśni i tańca „Osławiany” z Mokrego, trio „Trioda” z Tarnopola, chór „Zoria” z Uścia Gorlickiego, zespół folklorystyczny „Studeńka” z Kałusza, zespół folklorystyczny „Roztoka” z Rudnej, zespół wokalny „Jaworyna” z Monastyrysk (Ukraina), kapela ludowa „Betiary” z Mukaczewa (Ukraina), chór „Rosa” z Uścia Gorlickiego, сhór „Kałyna” z Indiji (Serbia), jak i ją interpretujące („Nadija” ze Szprotawy, „The Dollars Brothers Band” z Gorlic i „Lemko Tower” ze Strzelec Krajeńskich).
Obok atrakcji muzycznych przygotowano także Łemkowską Spartakiadę, konkurs dla młodych łemkowskich małżeństw „Moja Rodyna” oraz wybory Miss Łemkowyny 2016. Na Lemko Street organizatorzy zaplanowali dla najmłodszych gry, konkursy i zabawy w ramach „Watroczki”, a w obrębie „Majsterni” pokazy dawnego łemkowskiego rzemiosła.
W programie Watry nie zabrakło również spotkań naukowo-literackich. Odbywają się m.in.: wykłady, referaty i spotkania autorskie poświęcone historii wysiedlenia ludności ukraińskiej, twórczości elit Łemkowszczyzny po I wojnie światowej, podsumowaniu dotychczasowej działalności Zjednoczenia Łemków oraz roli folkloru muzycznego w obrzędowości Łemków.
Święto Kultury Łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
* Na zdjęciu: Uroczyste rozpoczęcie Watry / fot. www.malopolskie.pl
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego