W Maciejowicah rozdano Złote Basy. 25 lat Powiślaków [audio, foto]

W minioną sobotę, 9 czerwca w Maciejowicach odbyła się jubileuszowa 25 edycja Powiślaków. W tym roku w konkursie kapel i śpiewaków ludowych regionów nadwiślańskich przyznano 38 nagród. Specjalną nagrodą uhonorowano Wandę Księżopolską pomysłodawczynię i organizatorkę przeglądu.

Tradycyjnie wydarzenie odbywało się w miejscowym parku. Jak co roku do Maciejowic przyjechało spore grono artystów ludowych prezentujących autentyczną muzykę i pieśni swoich mikroregionów. W sumie w tegorocznych „Powiślakach” udział wzięło 15 kapel, 3 solistów instrumentalistów, 17 solistów śpiewaków oraz 5 zespołów śpiewaczych.

Jury w składzie dr Agata Kusto, mgr Anna Michalec, dr hab Tomasz Rokosz statuetki Złotych Basów przyznało Kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim oraz Kapeli Butrynów. W kategorii solistów instrumentalistów główną nagrodę otrzymał skrzypek Zdzisław Kwapiński, zaś w kategorii solistów śpiewaków Maria Siwiec. W kategorii zespołów śpiewaczych Złotych Basów nie przyznano.

Jak podkreślają artyści, maciejowickie Powiślaki to nie tylko konkurs. Czesław Pańczak wraz ze swoim bratem przyjeżdża tu od kilkunastu lat. Wcześniej występowali ze skrzypkami Janem i Piotrem Gacą, którzy zmarli w ostatnich latach. W tym roku zagrał z nimi Adam Tarnowski. „Przyjeżdżamy tutaj bo jest miła atmosfera. Chcemy pokaz naszą muzykę, ale też co jest ważne, przyjeżdżamy po to by spotkać się z muzykantami. Niestety co roku kogoś ubywa” – mówi Czesław Pańczak, harmonista, tegoroczny laureat Złotych Basów. Nie trudno się z tym zgodzić. Kameralny charakter przeglądu oraz miejsce, sprzyjają bowiem rozmowom i wspólnemu muzykowaniu poza sceną, którego i w tym roku nie zabrakło.

Z okazji jubileuszu „Powiślaków” specjalnymi Złotymi Basami została uhonorowana Wanda Księżopolska z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Nagrodę wręczyli wójt gminy Sylwester Dymiński, starosta Marek Chciałowski i dyrektor GOK Krystian Milewski.

„Powiślaki są moją wielką przyjemnością muzyczną. Najważniejszym powodem, dla którego wymyśliłam ten konkurs było to, by posłuchać mistrzów, gdyż zapraszamy tutaj laureatów Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu czyli najlepszych muzyków i śpiewaków. Poza tym w latach dziewięćdziesiątych kiedy zaczynaliśmy, muzykanci nie mieli takich okazji do grania, nie było takiego rynku na folklor i folk jak teraz. Wymyślałam więc różne okazje, by kapele i zespoły mogły grać i podtrzymywały te tradycje” – wspomina Wanda Księżopolska, pomysłodawczyni Powiślaków.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Regionalne w Siedlcach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach.

Laureaci XXV Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „Powiślaki”

Kapele ludowe

– Złote Basy i pierwsze nagrody
Kapela Pańczaków z Adamem Tarnowskim, Kapela Butrynów

– pierwsze nagrody
Kapela Jana Kmity, Kapela Jana Kępy, Kapela Tadeusza i Mariana Lipców

– drugie nagrody
Kapela  „Powiślaki”,Kapela Jana Wochniaka, Kapela Waldemara Fokta, Kapela „Jaśki”, Kapela„Mazowszaki”, Kapela Henryka Gwiazdy, Kapela im. Tedeusza Kubiaka, Kapela Jana Kani

– trzecia nagroda
Kapela Ciśnienie

Zespoły śpiewacze
Złotych Basów nie przyznano

– pierwsza nagroda
Zespół Śpiewaczy „Janowianki”

– druga nagroda
Zespół Śpiewaczy „Wici z Trzcińca”

– trzecia nagroda
Zespół Śpiewaczy „Wolenianki”, Zespół Śpiewaczy Marianny Bienias z Woli Koryckiej Górnej

-wyróżnienia
Zespół Śpiewaczy „Iwowianki”, Zespół Śpiewaczyego „Mlądz”

Soliści instrumentaliści

Złote Basy i  pierwsze miejsce
Zdzisław Kwapiński

– pierwsza nagroda
Tadeusz Sałbut, Wiesław Iwanowski

Soliści śpiewacy

Złote Basy i  pierwsze miejsce 
Maria Siwiec

– pierwsze nagrody
Janina Mirosz, Janina Chmiel, Mirosław Lurzyński, Andrzej Powałka, Maria Pęzik, Katarzyna Kozik

– drugie nagrody
Barbara Kietlińska, Joanna Tęcza, Alina Myszak, Zofia Rojkiewicz

– trzecie nagrody
Krystyna Ciesielska, Marianna Kwiecień, Zofia Kucharczyk

– wyróżnienie
Ewa Ziętek

Nagrody specjalne dla wykonawców ze wschodniego Mazowsza, w postaci delegacji do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu otrzymały: Kapela „Powiślaki”, oraz Kapela „Jaśki”.

Posłuchaj:
Czesław Pańczak, harmonista, laureat Złotych Basów


beka