Jadwiga Możejko, Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska i Aleksandra Staszak otrzymały roczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Natomiast Magdalena Kozioł i Alicja Kochanowska dostały takie wsparcie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznane fundusze pozwolą im zrealizować kolejne projekty tkackie i pokazać szerszej publiczności swój kunszt.
To wspaniała wiadomość. Zawsze bardzo się cieszę, kiedy docenia się talent i wysiłek podlaskich tkaczy i tkaczek. To piękne rzemiosło i warto je wspierać. – mówi Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.
Wszystkie stypendystki w mniejszym lub większym stopniu współpracowały z Podlaskim Instytutem Kultury (PIK). Niektóre z nich pokazywały swoje prace podczas organizowanego co roku przez PIK festiwalu „Podlaskie Sploty”, uczestniczyły w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach. Tkactwo bowiem przeżywa ostatnio swój renesans.
Bardzo cieszy fakt, żecoraz więcej młodych osób tak bardzo angażuje się wtkactwo –mówi Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK. –Szukają starych wzorów, kupują krosna, chcą uczestniczyć wwarsztatach. Bardzo podobamisię również odwaga młodych osób włączeniu tradycyjnego rzemiosła znowoczesnymi pomysłami natkaniny, dodatki czy ubrania. Nasza instytucja od lat wspiera takie działania iwidzimy wspaniałe efekty–dodała.
Przyznane stypendia są szansą na realizację autorskich projektów wyróżnionych tkaczek. Jestem bardzo ciekawa efektów ich pracy. Na pewno będę śledzić ich rozwój – zapowiada Krystyna Kunicka. – Z niektórymi paniami znamy się bardzo dobrze, są zawsze obecne na naszych wystawach i warsztatach. Mogę chyba powiedzieć, że przez ostanie lata wytworzyła się pewna społeczność skupiająca pasjonatów tego tradycyjnego rzemiosła. Jestem dumna i szczęśliwa, że inicjatywy PIK w jakimś stopniu się do tego przyczyniły – zaznaczyła.
Mistrzynie tkactwa i ich prace to wspaniała wizytówka województwa podlaskiego, świadectwo uznania dla tradycji i piękna starych wzorów. Każdy, kto chciałby wkroczyć do „Krainy Wątku i Osnowy” i poznać podlaskie twórczynie oraz zobaczyć ich pracownie i tkaniny zapraszamy na tę stronę.
Na uwagę zasługuje również najnowsza publikacja o tej tematyce, wydana przez PIK: „Radziuszka – wzory i technika”, dostępna na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.
Źródło: www.podlaskie.eu / Paulina Dulewicz
* Zdjęcie główne: Tkaczka Alicja Kochanowska, fot. www.podlaskie.eu