Sobótki w Lublinie

W Lublinie w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej odbędą się dwia
wydarzenia: 21.06 – koncert muzyki folkowej w ramach cyklu „Mikołajki
Folkowe prezentja“ oraz 24.06 – zabawa sobótkowa w lubelskim skansenie.


Sobótki 2011 – „Mikołajki Folkowe prezentują“

Czary, wróżby, tajemnicze znaki – tego wszystkiego można się spodziewać tej wyjątkowej nocy. Jest to bowiem zaczarowana noc, obchodzona dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rytualnym oczyszczeniem poprzez ogień i zanurzanie się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności.

Zapraszamy na obchody najkrótszej nocy w roku, przepełnionej magią wierzeń wcześniejszych pokoleń. Tego wieczoru, pod Chatką Żaka, spotkają się ze sobą natura i kultura, tradycja i współczesność. Przy dźwiękach muzyki folkowej będzie można pląsać wokół ogniska, pleść wianki oraz obejrzeć pokazy rzemiosła ludowego i fire-show.

Na Sobótce wystąpią:

Lia Fáil, lubelska formacja której brzmienie inspirowane jest muzyką celtycką. Zespół powstał w 2008 roku. Muzyka przez nich wykonywana budowana jest w oparciu o bogate instrumentarium, obejmujące instrumenty tradycyjnie kojarzone z Irlandią, jak np. bodhran czy whistle. Korzeniami sięgają przede wszystkim krain celtyckich, ale też szeroko czerpią z innych kultur, nie wyłączając rodzimej, słowiańskiej. Zespół wykonuje tradycyjne melodie we własnych aranżacjach, jak również wzbogaca repertuar coraz większą liczbą autorskich kompozycji.

Kolejny "tutejszy" zespół to Miatlica,grupa folkowa zrzeszająca głównie studentów z Białorusi studiujących w Lublinie.Wykonujątradycyjne białoruskie pieśni ludowe przedstawione w nowej aranżacji. Osią zespołu są wokale, wokół których oscylują dźwięki takich instrumentów jak: djembe, darabuka, flet poprzeczny, flet prosty, didgeridoo, gitara klasyczna.

W świat słowiańskiej magii wprowadzi nas Percival, który powstał w Lubinie i jest wynikiem fascynacji wczesnym średniowieczem. Członkowie grupy starają się oddać klimat i muzykę tego okresu ludów słowiańskich i skandynawskich. Używane przez zespół instrumenty są wiernymi rekonstrukcjami średniowiecznych. Ciekawsze z nich to np. saz – czyli lutnia długo-szyjkowa czy lira bizantyjska. Inspiracje dla zespołustanowią jak najstarsze zachowane pieśni słowiańskie. Wykorzystują poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki. Ich występ wprowadzi publiczność w wyjątkowy nastrój pogańskiego święta.

Następny punkt programu to kwintesencja połączenia idei tradycyjnych i nowatorskich rozwiązań muzycznych – zespół Pchełki. Ich twórczość określa się jako mieszankę etno, rocka i trip-hopu. Tworzą nietuzinkowe aranżacje tradycyjnych utworów ludowych przy pomocy elektronicznych brzmień. Nowatorskie podejście pozwoliło im na zdobycie wyróżnienia festiwalu Nowa Tradycja w 2010. Są laureatami nagrody za największą osobowość artystyczną na festiwalu FAMA 2008, a mają na swoim koncie także wygrane na festiwalu Radio Waves.

Sobótka, to kolejny koncert odbywający się w ramach cyklu "Mikołajki Folkowe prezentują", który od 2010 przypomina mieszkańcom Lublina o czekającym co roku w grudniu święcie folkowej muzyki.

Sobótka 2011 plac przed Chatką Żaka – Scena pod dębem
21.06. 2011 godz. 18.00 wstęp wolny

Sobótki w lubelskim Skansenie

W nadchodzący piątek, tj. dnia 24 czerwca, staraniem członków stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej, pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej oraz wielu innych przychylnych osób, odbędzie się w skansenie wielka zabawa sobótkowa.

Ze względu na obszerny i urozmaicony program, oraz bezpłatne wejście, należy przypuszczać, że publiczność lubelska przyjmie udział w tej zabawie, aby się rozerwać zgodnie z tradycją ludową.

O godzinie 18.00 pod kierunkiem zaproszonych osób, rozpoczną się atrakcje dziecięce, w tym czytanie baśni świętojańskich przez aktorkę z lubelskiego teatru. O godzinie 19.30, grono artystów-amatorów z zespołu obrzędowego z Hańska odegra obraz ludowy pod tytułem "Wilija św. Jana". Po skończeniu przedstawienia nastąpi zabawa właściwa "wiankami" zwana.

Komitet zabawy, podczas sobótki zamierza dać szereg niespodzianek: będą opowieści o wierzeniach i zabiegach związanych z obchodami nocy świętojańskiej, rzucanie wianków na wodę, poszukiwanie kwiatu paproci, zapalanie sobótki, śpiewy i tańce przy ogniu świętojańskim przy akompaniamencie kapeli Black Velvet Band.

Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96,
24 czerwca 2011r., godz. 18:00, wejście bezpłatne.

Impreza organizowana przy wsparciu prezydenta Miasta Lublina.