III Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie

Muzeum Zagłębia w Będzinie w niedzielę 26 czerwca 2011 r. już po raz trzeci zaprasza do odwiedzenia zabytkowego parku przy Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, gdzie wzorem dwóch poprzednich lat, przy współpracy Urzędu Miasta Będzina i będzińskiego Starostwa Powiatowego odbędzie się "III Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła".

"Mam nadzieję, że tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku mieszkańcy Zagłębia i Śląska zechcą całymi rodzinami, tłumnie odwiedzić nasz Jarmark" – mówi Anna Smogór, Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, podkreślając jednocześnie, że bez przychylności sponsorów nie udałoby się zrealizować tego przedsięwzięcia.

Kramy, stragany i stoiska ponownie zapełnią się kunsztownymi wyrobami rękodzielniczymi, przedmiotami rzemiosła artystycznego i tradycyjnymi przysmakami dla młodszych i starszych.

Podziwiać i kupować będzie można ceramikę dekoracyjną i użytkową, wyroby z drewna, wikliny, siana, łubu, tkanin i skóry, biżuterię artystyczną, malarstwo, rysunki, fotografię, grafikę, witraże i mozaikę, zabawki ludowe, ozdoby z papieru, ręcznie malowane szkło i porcelanę, przedmioty zdobione techniką decupage, drobiazgi szydełkowe i haftowane oraz ręcznie wykonywane niepowtarzalne kreacje dla pań.

Przedmioty do domu, ogrodu, na prezent i do własnej kolekcji, do postawienia na półkę i do codziennego użytku, małe, duże, kolorowe lub jednobarwne – jak zapewniają organizatorzy, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, aby zachęcić dzieci do twórczego działania, pobudzić ich wyobraźnię, rozwijać zdolności manualne najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach rozwijających kreatywność, warsztatach i konkursach z nagrodami.

Wzorem lat poprzednich na "III Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła" prezentować i sprzedawać swe wyroby będą również producenci wędlin, serów, pieczywa, wyrobów cukierniczych i pszczelarskich, tradycyjnych napojów oraz artykułów roślinnych. Pojawią się znane stałym bywalcom Jarmarku soki z buraków czy selera, kwas chlebowy, oblaty, tatarczuch czyli chleb z mąki tatarczanej, miodowe nalewki oraz inne tradycyjne napitki.

Aby spotęgować jarmarczną atmosferę miejsca i umilić czas uczestnikom na scenie prezentować się będą zespoły folklorystyczne i kapele ludowe.

W tym roku wystąpią między innymi: zespoły KGW gminy Siewierz, Zespół Śpiewaczy "Nasz Gródków" i "Brzękowianie", "Ziemia Będzińska" , Zespół Folkloru i Tradycji Ludowej "Mierzęcanki" wraz z Kapelą Ludową z Mierzęcic, Regionalny Zespół Folklorystyczny"Rogozanki" a na zakończenie dla wszystkich wytrwałych zagra Łemkowski Zespół Folkowy "Serencza".

W czasie trwania Jarmarku w Pałacu Mieroszewskich będzie można oglądać ekspozycje stałe oraz czasowe między innymi wystawę "Niech się plecie!", tematycznie powiązaną z "Jarmarkiem…" a przygotowaną przez Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna. Podobnież jak w roku ubiegłym na zewnątrz będzie eksponowana wystawa dotycząca dawnych rzemiosł i rękodzieła ludowego.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objął Prezydent Będzina Łukasz
Komoniewski oraz Starosta Powiatu Będzińskiego Krzysztof Malczewski.

Patronat medialny nad imprezą objął nasz portal KulturaLudowa.pl

Dobrawa Skonieczna – Gawlik
etnograf Muzeum Zagłębia w Będzinie, koordynator "III Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła"

TESTTT