Skarby z cieszyńskiej trówły 2017

Już po raz 17. zostanie uchylone symbolicznie wieko trówły, czyli przekazywanej z pokolenia na pokolenie bogato zdobionej skrzyni, by cieszyć się bogactwem tradycji Śląska Cieszyńskiego. Organizatorzy zapraszają do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna miłośników rzemiosła, muzyki, poezji, kuchni i sztuki, bezpośrednio wywodzących się z tego regionu lub czerpiących z niego inspiracje.

W tym roku w programie znajdzie się dużo więcej muzyki za sprawą projektu „Zagrej mi muzyčko” czeskiego partnera. Piątkowe, symboliczne otwarcie „Skarbów…” w KaSS „Střelnice” w Czeskim Cieszynie, a także niedzielny koncert będzie spotkaniem z kapelami regionalnymi.

Z kolei w sobotnie popołudnie nie zabraknie jazzowych, a nawet nowoorleańskich klimatów – będzie można usłyszeć m.in. kapelę Wałasi wraz z pianistką Barbarą Pakurą w projekcie „Zderzenie wymiarów” oraz Silesian Dixie Band.

A już w piątek, w samo południe na cieszyńskim Rynku zaplanowano Wielopokoleniowe śpiewanie z udziałem Kapeli Ludowej Mała Jetelinka z Jaworzynki, Chóru Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku oraz dzieci z cieszyńskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz ich rodziców i dziadków. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyło Otwarcie Nadolziańskich Senioraliów i przekazanie seniorom symbolicznego klucza do miasta.

Mocnym tegorocznym akcentem będzie fotografia. W Zamku zostaną otwarte wystawy „Improwizacje” Jerzego Pustelnika (dokumentująca od lat 70. XX wieku jazzowe koncerty w Cieszynie i Czeskim Cieszynie) oraz „Beskidy sprzed półwiecza” Jana Sikory (pokazującą przyrodę beskidzką, górali, chałupy, niezwykłą atmosferę regionu sprzed półwiecza – świat, którego już nie ma).

fot. materiały promocyjne, www.zamekcieszyn.pl

fot. materiały promocyjne, www.zamekcieszyn.pl

Z kolei w Cieszyńskiej Wenecji Marian Siedlaczek zaprezentuje kolejną odsłonę projektu „Mieszczanie cieszyńscy” (tworzą ją współczesne portrety zainspirowane archiwalnymi zdjęciami par mieszczańskich ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Z Jerzym Pustelnikiem i Marianem Siedlaczkiem będzie można spotkać się w piątkowy wieczór w kawiarni Avion – fotografowie będą gośćmi cyklu „Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie nawzajem”.W tej edycji pojawi się też duża dawka poezji. Pavel Noga, projektant i autor identyfikacji graficznej „Skarbów…”, poprowadzi w piątek warsztaty pod hasłem: „Poezja zamiast reklamy”. Ich uczestnicy będą aplikować wiersze cieszyńskich twórców na gazetki reklamowe, a te wręczać mieszkańcom.Z kolei członkowie grupy poetyckiej „Cieszyńska Studnia Literacka” zapraszają w sobotę do Biblioteki Miejskiej na spotkanie: Bolesław Leśmian – inspiracje. Będzie to również okazja do prezentacji świeżo wydanego wyboru poezji członków grupy. Tego samego dnia w Książnicy Cieszyńskiej gościć będzie Ewelina Szuścik, poetka, miłośniczka folkloru i gwary cieszyńskiej. Z kolei w niedzielę Książnica Cieszyńska zaprasza na 4. Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych.

Nie zabraknie oczywiście, cieszącego się popularnością, Cieszyńskiego Jarmarku Rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym, w którym weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji. Zaplanowano pokazy tradycyjnego rzemiosła, twórczości ludowej, kuchni regionalnej oraz warsztaty. Po raz kolejny odbędzie się Cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess (do wygrania atrakcyjne nagrody).

fot. materiały promocyjne, www.zamekcieszyn.pl

fot. materiały promocyjne, www.zamekcieszyn.pl

Miłośników regionu z pewnością ucieszą sobotnie „Warsztaty podróżne. Brenna”,czyli całodniowa wycieczka turystyczna. W programie zwiedzanie Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich, Chlebowej chaty i Koziej Zagrody, a także unikatowego centrum Brennej.

Natomiast osoby zainteresowane przedsięwzięciami łączącymi tradycję i współczesność, szczególnie zapraszamy w sobotę na otwarcie wystawy plecionkarskiej „Sploty na fali”, która jest efektem współpracy Stowarzyszeniem Serfenta oraz studentów ASP Kraków.

Tego samego wieczora warto wziąć udział w „Impulsach dla Cieszyna” – spotkaniu autorskim  z pisarzem i strategiem Grzegorzem Kossonem. Będzie można dowiedzieć się, jak dostrzegać wartości w lokalnej tradycji i wykorzystać do budowania regionalnej marki.

Impreza jest organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Potrwa od 22 do 24 września 2017. Organizatorem jest Zamek Cieszyński.

Szczegółowy program na stronie www.zamekcieszyn.pl

Źródło: www.silesiakultura.pl