„Ścięcie Śmierci”, czyli „Jedlińskie Zapusty” na zakończenie karnawału

W imieniu organizatorów zapraszamy do Jedlińska na  tradycyjne kusaki. Co roku w ostatni wtorek karnawału od ponad 150 lat na miejskim rynku w Jedlińsku odgrywany jest przez mieszkańców w niezmienionej formie obrzęd „Ścięcie Śmierci”.

Tradycja kusaków wywodzi się prawdopodobnie z „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta. Inni jako źródło wskazują wywodzący się jeszcze z XVI wieku zwyczaj „ścinania” zimy na zakończenie tej pory roku bądź na zakończenie karnawału. Obecnie Jedlińsk jest jedyną w Polsce i prawdopodobnie także w Europie miejscowością, w której taki obrzęd jest kultywowany.

Widowisko przetrwało do naszych czasów dzięki ks. Janowi Kloczkowskiemu, który w XIX wieku spisał przebieg ludowego obrzędu.

Od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny.

Główni bohaterowie wydarzeń to milcząca śmierć, kat, wójt, rada miejska (w przeszłości Jedlińsk był miastem) oraz mieszczanie – obywatele oskarżający śmierć, m.in. Żyd. Te postaci uczestniczą w głównej, teatralnej części widowiska. Poza nimi występują także postaci poboczne, które można spotkać na ulicach Jedlińska przez cały „kusy” wtorek: Cyganka, Cygan, panna młoda, diabełki, policjanci, baba, chłop, diablica, anioł itp. Wszystkie role – nawet żeńskie – grane są przez mężczyzn. Niektóre z ról przechodzą z pokolenia na pokolenie i odgrywane są przez przedstawicieli jedlińskich rodzin.

Tegoroczna zabawa przed Wielkim Postem potrwa aż trzy dni. 26 lutego w niedzielę odbędzie się VII Zapustowy Bal Kobiet, 27 lutego koncert Krystyny Prońko, a kulminacja z koncertami kapel ludowych i widowiskiem „Ścięcie Śmierci” – we wtorek 28 lutego.

sciecie-smierci-plakat-2017

Więcej na stronie www.kusaki.pl oraz www.ck.jedlinsk.pl