Ruszyły konkursy na najlepsze płyty z folkiem i muzyką źródeł

Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2019 roku.

Laureatów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł poznamy podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbędzie się w dniach 14-17 maja w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Wykonawcy bądź wydawcy chcący zgłosić swoje płyty do udziału w konkursach na Folkowy Fonogram Roku 2019 i Fonogram Źródeł 2019 mogą to zrobić do 17 lutego.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku organizowany jest przez Polskie Radio od 1998 roku, a Festiwalowi „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w kraju i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. Zawsze cieszy się on ogromnym zainteresowaniem wielbicieli i twórców muzyki folkowej.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska. W 2019 roku najlepszą płytą okazała się „Po śladach” nagrana przez grupę Janusz Prusinowski Kompania.

Oprócz albumu z muzyką folkową nagradzane jest również najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym – Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.

W ubiegłym roku pierwsze miejsce jury przyznało Towarzystwu dla Natury i Człowieka za publikację „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy”, a nagroda specjalna trafiła do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za publikację „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 17 lutego 2019 roku (decyduje data stempla pocztowego) pod adresem: Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa – z dopiskiem: „Folkowy Fonogram Roku 2019” lub „Fonogram Źródeł 2020”. Kontakt mailowy: nowatradycja@polskieradio.pl.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów na stronie: www.nowatradycja.polskieradio.pl.

***

Przypominamy, że do końca stycznia słuchacze Polskiego Radia mogą wybierać swoje ulubione polskie piosenki spośród 95 wskazanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki. A to wszystko w ramach jubileuszowego plebiscytu Polskiego Radia, które w tym roku świętuje swoje 95-lecie. Głosować można raz dziennie na specjalnej stronie www.95.polskieradio.pl, a utwory, które zbiorą największą liczbę głosów, zostaną na nowo zaaranżowane przez znakomitych muzyków Adama Sztabę i Krzysztofa Herdzina i zaśpiewane przez najlepszych rodzimych wykonawców.

* Zdjęcie główne: zdjęcie ilustracyjne, foto: Pixabay