Przyłącz się do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego i Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej do wspólnego muzykowania, którego finałem będzie granie do tańca na wieczornych zabawach tanecznych w trakcie Jarmarku Jagiellońskiego (sierpień 2016), a także podczas „pograjek”, organizowanych wiosną i latem.

Repertuar orkiestry stanowić będą tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).

Inspiracją stylistyczną będzie także muzyka grana przez słynne kapele oraz orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego.

Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że tradycyjna muzyka taneczna może łączyć wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo” – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, grających „ze słuchu”. Główna część pracy warsztatowej odbywać się będzie metodą przekazu bezpośredniego – „na ucho”, dlatego szczególnie zapraszamy do udziału w zajęciach osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne.

Orkiestra miała premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk).

Idea i kierownictwo muzyczne Orkiestry: Ewa Grochowska
Współpraca: Przemysław Łozowski, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk

Harmonogram prac

Start: wtorek, 16.02.2016, godz. 16:00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, Lublin / Prosimy o zabranie instrumentów.
Dwugodzinne zajęcia warsztatowe odbywać się będą co tydzień, w planie także kilka edycji warsztatów weekendowych. Uczestnicy zajęć deklarują udział w projekcie przez cały czas jego trwania (do sierpnia 2016). Nowe osoby mogą dołączać w trakcie kolejnych spotkań, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącymi.

Zapraszamy osoby grające (w stopniu przynajmniej średnio – zaawansowanym) na instrumentach: skrzypce, basy (i/lub wiolonczela, kontrabas), altówka, bębenek obręczowy (i/lub baraban), klarnet, trąbka, puzon, tuba, saksofon, flet, akordeon. Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia.

Wiek uczestników: 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców).

Kontakt i zapisy: orkiestra@jarmarkjagiellonski.pl
Udział w zajęciach jest bezpłatny

* Foto: Potańcówka, Jarmark Jagielloński 2013, fot. T. Bylina