„Polski, polonez, chodzony” – książka o tańcu w wersji elektronicznej

Co mają wspólnego ze sobą polonez, polski i chodzony? Na to i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce autorstwa Tomasza Nowaka wydanej przez Fundację Memo. Publikacja dostępna w wersji elektronicznej.

Pomysłodawcą i inicjatorem publikacji jest Witold Broda – skrzypek, lirnik, lider Kapeli Brodów, który badając polską kulturę muzyczną ludową i tradycyjną zauważył potrzebę pochylenia się nad zagadnieniami związanymi z różnicami funkcjonowania w przestrzeni publicznej, mowie i wyobrażeniu potocznym, a także dyskursie akademickim zagadnień związanych z jednym z tańców narodowych: polonezem.

Książka skierowana głównie do młodego odbiorcy jest efektem wielomiesięcznej pracy autora, całej załogi Fudacji oraz Bartosza Rejmaka (grafika), Łukasza Gieruszczaka (skład), Darii Rusin (korekta).

Projekt „Polski, Polonez, Chodzony – publikacja” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Spis treści

Nota od wydawcy – 5
Wstęp – 7
O tym jak polonez wyjechał z Warszawy do Drezna i w swoją wielką podróż po Europie – 17
O polonezie w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – 29
O polonezie w wieku XIX i na początku XX – 39
Chodzone, łażone i polizony na zabawach i weselach wiejskich – 53
Z salonu do szkoły – polonez w XX i na początku XXI wieku – 63
Spis ilustracji – 68
Bibliografia – 70
Spis treści – 77

Do pobrania:
polski-polonez-chodzony_okladka

Tomasz Nowak, Polski, polonez, chodzony
Wydawca: Fundacja „MEMO”
Stron: 78
Wydanie I, Roczyny 2018
ISBN 978-83-950562-1-5

www.fundacjamemo.pl