Po sukcesie projektu „Plecionkarskim szlakiem Wisły” Stowarzyszenie Serfenta rozpoczyna kolejny. Ponownie grupa młodych ludzi, którym bliska jest sztuka i rękodzieło ludowe wyruszy w drogę tropiąc ostatnich wiejskich artystów – plecionkarzy.
Tym razem planują odwiedzić takie zakątki naszego kraju jak Kurpie, Podlasie, Polesie, Kaszuby, Opolszczyzna, Wielkopolska i… kto wie co jeszcze?
Zaplanowaliśmy 10 wypraw etnograficznych, w tym dwa wyjazdy zagraniczne na Ukrainę i Łużyce. Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy wytwarzają tak unikalne dzieła sztuki jak postoły – plecione łapcie z łyka, rogożynowe maty, kosze plecione techniką spiralną i spiralno-pętelkową, duże zasobowe pojemniki plecione z łubu drzewnego i wiele innych. Dokonania ekipy badawczej będziemy na bieżąco prezentować na naszej stronie internetowej, która w toku projektu będzie się zmieniać, udoskonalać i ewoluować… – zapowiadają organizatorzy projektu.
W trasę rusza ponownie wystawa fotograficzna „Niech się plecie”. Najbliższy wernisaż został zaplanowany na 10 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu.
Cyklicznie będziemy informować o aktualnych planach ekspozycyjnych i oczywiście… wernisażach, które zgodnie z naszą tradycją będą okraszone pokazami plecionkarskiej twórczości, pysznym jadłem i napitkiem. Będziemy również zapraszać na warsztaty wyplatania prowadzone przez instruktorów rękodzieła artystycznego, członków naszej ekipy badawczej.
Głównym efektem projektu będzie komplet 6 filmów instruktażowych dotyczących wybranych technik plecionkarskich. W tworzeniu filmów wezmą udział zapoznani twórcy ludowi, prawdziwyi rzemieślnicy – plecionkarze i po prostu niekonwencjonalni, niesamowici, serdeczni ludzie.
Projekt uzyskał dofinansowanie z PO FIO, a także patronat medialny National Geographic Traveler oraz portalu www.kulturaludowa.pl.
Podobnie jak we wcześniejszej edycji będziemy informować Państwa na bieżąco o kolejnych wyprawach grupy badawczej.