Oryginalny konkurs Muzeum Podlaskiego i Cepelii

Przykład gwiazdy kolędniczej z wycinanką, fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Przykład gwiazdy kolędniczej z wycinanką
fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

W przedświątecznym okresie Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przy współpracy z Fundacją Cepelia – Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie przygotował konkurs na gwiazdę kolędniczą ozdobioną wycinankami.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych artystycznie wycinanek używanych do zdobienia gwiazd kolędniczych i gwiazd kolędniczych, promowanie i upowszechnienie ludowej tradycji miejscowej wyrobu gwiazd kolędniczych zdobionych wycinankami sięgającej końca XIX w. oraz kontynuowanie tradycji, edukacja artystyczna i przekazywanie doświadczeń Seniorów młodemu pokoleniu.

Konkurs przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: gwiazd kolędniczych zdobionych wycinanką, zestawów wycinanek do zdobienia gwiazd, a także opisów i zdjęć dawnych gwiazd, opisów tradycji kolędniczych z uwzględnieniem nazwisk znanych żyjących i nieżyjących wycinankarzy.

Jak podkreślają organizatorzy na konkurs przyjmowane będą jedynie prace wykonane tradycyjnymi technikami i przy użyciu tradycyjnych materiałów i narzędzi.

Prace na konkurs przyjmowane będą do 10 grudnia 2010 r.

Wręczenie nagród odbędzie się w grudniu 2010 r. w salach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w Ratuszu, w trakcie trwania monograficznej wystawy "Wycinanka podlaska z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki".

wiecej.gif Regulamin konkursu

www.muzeum.bialystok.pl

TESTTT