Plecionkarskim szlakiem Polski

Plecionkarskim Szlakiem Wisły, Troszyn Polski, fot. arch. Stowarzyszenie Serfenta

Plecionkarskim Szlakiem Wisły
Troszyn Polski
fot. arch. Stowarzyszenie Serfenta

Po sukcesie projektu „Plecionkarskim szlakiem Wisły” Stowarzyszenie Serfenta rozpoczyna kolejny. Ponownie grupa młodych ludzi, którym bliska jest sztuka i rękodzieło ludowe wyruszy w drogę tropiąc ostatnich wiejskich artystów – plecionkarzy.

Tym razem planują odwiedzić takie zakątki naszego kraju jak Kurpie, Podlasie, Polesie, Kaszuby, Opolszczyzna, Wielkopolska i… kto wie co jeszcze?

Zaplanowaliśmy 10 wypraw etnograficznych, w tym dwa wyjazdy zagraniczne na Ukrainę i Łużyce. Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy wytwarzają tak unikalne dzieła sztuki jak postoły – plecione łapcie z łyka, rogożynowe maty, kosze plecione techniką spiralną i spiralno-pętelkową, duże zasobowe pojemniki plecione z łubu drzewnego i wiele innych. Dokonania ekipy badawczej będziemy na bieżąco prezentować na naszej stronie internetowej, która w toku projektu będzie się zmieniać, udoskonalać i ewoluować… – zapowiadają organizatorzy projektu.

W trasę rusza ponownie wystawa fotograficzna „Niech się plecie”. Najbliższy wernisaż został zaplanowany na 10 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu.

Cyklicznie będziemy informować o aktualnych planach ekspozycyjnych i oczywiście… wernisażach, które zgodnie z naszą tradycją będą okraszone pokazami plecionkarskiej twórczości, pysznym jadłem i napitkiem. Będziemy również zapraszać na warsztaty wyplatania prowadzone przez instruktorów rękodzieła artystycznego, członków naszej ekipy badawczej.

Głównym efektem projektu będzie komplet 6 filmów instruktażowych dotyczących wybranych technik plecionkarskich. W tworzeniu filmów wezmą udział zapoznani twórcy ludowi, prawdziwyi rzemieślnicy – plecionkarze i po prostu niekonwencjonalni, niesamowici, serdeczni ludzie.

Projekt uzyskał dofinansowanie z PO FIO, a także patronat medialny National Geographic Traveler oraz portalu www.kulturaludowa.pl.

Podobnie jak we wcześniejszej edycji będziemy informować Państwa na bieżąco o kolejnych wyprawach grupy badawczej.

wiecej.gif Plecionkarskim Szlakiem Wisły – zobacz relacje