Zapraszamy do obejrzenia cyklu warsztatów online na temat powstawania tradycyjnego pająka kurpiowskiego, bukietów papierowych oraz „koron” kwiatowych umieszczanych na ramach obrazów. Swoją wiedzą dzieli się Halina Witkowska, artystka ludowa z Leman.
Pani Halina Witkowska to wybitna twórczyni ludowa działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej, ale również niestrudzona propagatorką regionu i jego tradycji. Halina Witkowska twórczością ludową zajmuje się od ponad 40 lat czerpiąc inspiracje z bogatego dorobku kulturowego regionu. Jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga 2018 (w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki obrzędowej i folkloru muzyczno-tanecznego) oraz laureatka XX Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jest również zdobywczynią Perły 2011 w X edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz zdobywczynią Kurpika 2013 nagrody Prezesa Związku Kurpiów w kategorii „Budzenie tożsamości” .
Cykl warsztatów online zrealizowany został w ramach projektu pn. „Pająk kurpiowski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na warsztaty składa się 5 filmów instruktarzowych prezentowanych na kanale YouTube oraz fanpage kuzniakurpiowska w okresie od 23 listopada 2020 r. Trzy pierwsze filmy warsztatowe poświęcone zostały powstawaniu pająka kurpiowskiego promienistego. Czwarty film prezentuje sposób wykonania koron kwiatowych, które przyozdabiały ramy obrazów świętych znajdujących się w domach Kurpiów. Piąty film prezentuje wykonanie bukietów kwiatowych – kwiaty bibułowe – umieszczanych przeważnie w „świętym kącie”.
Mamy nadzieję, że filmy warsztatowe zainteresują nie tylko miłośników sztuki ludowej, ale również osoby poszukujące inspiracji w swoich działaniach artystycznych. Odbiorcy otrzymają szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania wyrobów tradycyjnych i mamy nadzieję, że będą czerpać z nich wiedzę praktyczną tworząc własne niepowtarzalne wyroby.
Warsztaty online
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. I
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. II
Kurpiowska plastyka obrzędowa – pająk kurpiowski cz. III
Kurpiowska plastyka obrzędowa – kwiatowe korony na ramy obrazów
Kurpiowska plastyka obrzędowa – bukiety bibułowe
Projekt „Pająk kurpiowski” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Realizator projektu – Stowarzyszenie Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna