W dniach 18-20 lutego w Krakowie odbędą się warsztaty muzki tradycyjnej i potańcówka z kapelą Jana Gacy. Celem warsztatów instrumentalnych jest przekazanie muzyki wiejskiej w autentycznej, niezmienionej formie, w jakiej kiedyś grana była na zabawach i weselach.
Muzyka wiejska przez lata pełniła bardzo praktyczną rolę – pozwalała tańczyć. Nierozerwalność muzyki i tańca w kontekście wsi udowodnią warsztaty instrumentalne z kapelą Jana Gacy oraz taneczne, prowadzone przez Katarzynę Tucholską i Grzegorza Ajdackiego.
Celem warsztatów instrumentalnych jest przekazanie muzyki wiejskiej w autentycznej, niezmienionej formie, w jakiej kiedyś grana była na zabawach i weselach.
Warsztaty instrumentalne (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, ul. Krakowska 46)
– skrzypce – prowadzi Jan Gaca
– harmonia trzyrzędowa – prowadzi Czesław Pańczak
– bębenek obręczowy/baraban – prowadzi Józef Pańczak
Uwaga! Dwie pierwsze grupy wymagają posiadania własnego instrumentu i podstawowej znajomości jego obsługi – niewymagana jest natomiast wiedza stricte muzyczna, np. czytanie nut. Jeśli grasz na akordeonie guzikowym, przyjdź na warsztaty harmonii trzyrzędowej! Układ klawiszy obu instrumentów jest identyczny (w przeciwieństwie do zwykłego akordeonu).
Warsztaty taneczne (pub Kolanko Nº 6, ul. Józefa 17, Kraków)
Polki, oberki, mazurki oraz inne tańce tradycyjne
Prowadzą: Katarzyna Tucholska i Grzegorz Ajdacki
Do tańca podczas warsztatów będą przygrywać: Michał Maziarz i Katarzyna Zedel oraz uczestnicy warsztatów.
Warsztaty taneczne skierowane są do wszystkich chętnych, doświadczenie taneczne nie jest konieczne. Radzimy wziąć ze sobą buty na zmianę, co by wygodne były i dobry przytup zrobiły.
Zapisy i informacje:
stowarzyszenie.to.pole@gmail.com
tel. 888 692 886
Koszt udziału w warsztatach – im wcześniej tym taniej!
Zgłoszenia do 7 lutego – 80 zł, 8-14 lutego – 100 zł.
Ilość miejsc ograniczona!
PROGRAM
Piątek, 18 lutego
godz. 18:00 – spotkanie z kapelą Jana Gacy, filmy i zdjęcia z zabaw wiejskich, pograjka wstępna
Sobota, 19 lutego
10:00-12:00 – taniec gr. B, bębenek gr. A, skrzypce, harmonia
12:00-14:00 – przerwa obiadowa
14:00-16:00 – taniec gr. A, bębenek gr. B, skrzypce, harmonia
16:00-16:15 – przerwa
16:15-17:00 – połączone grupy A i B – wspólne granie (bębenek) i tańce
20:00 – zabawa taneczna (uczestnicy warsztatów – wstęp wolny)
Niedziela, 20 lutego
10:00-12:00 – taniec gr. A, bębenek gr. B, skrzypce, harmonia
12:00-13:00 – przerwa obiadowa
13:00-15:00 – taniec gr. B, bębenek gr. A, skrzypce, harmonia
15:00-15:15 – przerwa
15:15-17:00 – wspólne granie (bębenek, skrzypce, harmonia) i tańce
17:00 – zakończenie warsztatów
Zajęcia będą prowadzone, osobno grupa taneczna i osobno grupy muzyczne. Grupa taneczna i grupa bębenkowa będą wymienne (czyli bębniści będą uczyć się tańczyć, a tancerze bębnić). Jak powiadają muzykanci: "Każdy dobry tancerz powinien umieć dobrze zabębnić, a bębnista dobrze zatańczyć". Warsztatowicze instumentalni będą mieli także okazję pograć wspólnie (stworzyć kapelę 🙂 oraz przygrać do tańca warsztatowiczom tanecznym.
Jan Gaca, rocznik 1933 – legendarny skrzypek starego pokolenia, zagrał w życiu na kilkuset weselach. Początkowo grywał na bębenku tworząc z braćmi Piotrem (skrzypce) i Władysławem (harmonia trzyrzędowa) rodzinną kapelę Gaców. Obecnie gra z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami.
Repertuar Jana Gacy to przebogaty zbiór mazurków, oberków, polek, wiejsko-miejskich tang, walczyków i marszów. Od kilkunastu lat swoją muzykę Jan Gaca przekazuje młodej generacji muzykantów.
Katarzyna Tucholska i Grzegorz Ajdacki, członkowie stowarzyszenia Dom Tańca z Warszawy, mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów tanecznych. Oboje od lat jeżdżą na wieś by uczyć się od miejscowych tancerzy na potańcówkach i zabawach – te doświadczenia przekażą uczestnikom warsztatów. Zajęcia obejmą naukę m.in. mazurka, oberka, polki.
Uczestnicy warsztatów tanecznych będą mogli także spróbować gry na bębenku – aby poczuć rytm mazurka, oberka, polki. Puls, który pomoże swobodnie poczuć się w tańcu.
Organizator: Stowarzyszenie To.pole