Zrealizowaliście projekt, który odkrywa i popularyzuje lokalne i regionalne dziedzictwo, związane ze świętowaniem, historią Polski lub świętami narodowymi? Zgłoście się do Ogólnopolskiej Giełdy Projektów i opowiedzcie o tym 250 animatorom kultury!
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Giełdy Projektów odbędzie się w dniach 17-19 października 2018 roku w Białymstoku dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Białostockiego Ośrodka Kultury i Wojewódzkiego Centrum Animacji Kultury w Białymstoku.
Temat wydarzenia „animacja + świętowanie” nawiązuje do Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. „Będziemy przyglądać się działaniom, które odkrywają, kultywują i popularyzują lokalne, regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe i tradycje związane z różnymi rodzajami świąt – religijnych i świeckich, publicznych i rodzinnych. Interesują nas projekty, które tworzą i podtrzymują więzi społeczne przez wspólne świętowanie” – zapowiadają na stronach NCK organizatorzy.
Ciekawostką jest, że wydarzenie promuje grafika, w której wykorzystano wycinankę Jerzego Grygoruka ze wsi Hołody ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Do naboru można zgłaszać projekty edukacyjne i animacyjne, które:
– odkrywają i popularyzują lokalne i regionalne dziedzictwo związane ze świętowaniem;
– odkrywają i popularyzują tradycje związane z historią Polski i obchodami świąt narodowych (w tym w szczególności obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości);
– upamiętniają daty istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. jubileusze nadania praw lokacyjnych);
– kultywują, popularyzują tradycyjne i religijne święta obrzędowe – zarówno te związane z kultywacją obrzędowości, jak i te nią inspirowane, mające charakter badawczy, rekonstruktorski i/lub artystyczny;
– popularyzują wiedzę o ważnych postaciach związanych z lokalną i narodową historią (np. projekty związane z obchodami lat jubileuszowych);
– wykorzystują i popularyzują formy związane ze świętowaniem (np. śpiew, taniec, pochód, zabawa, uczta);
– rozwijają twórczość artystyczną i realizują działania z zakresu edukacji kulturalnej opartej o tematykę świętowania (w tym: muzyka, poezja, malarstwo, rzeźba, instalacje, neony, fotografia, film, teatr, murale);
– podtrzymują, odkrywają i popularyzują tradycje związane z celebrowaniem świąt rodzinnych;
– tworzą i podtrzymują więzi społeczne przez wspólne świętowanie (np. piknik sąsiedzki, urodziny ulicy).
Projekty muszą być zrealizowane w okresie od dnia 1 stycznia 2015 do 31 października 2018 roku lub być na zaawansowanym etapie realizacji. Ocenie nie podlegają projekty prezentowane podczas poprzednich edycji Giełdy. Projekty można zgłaszać do 11 lipca 2018 roku.
Jak podkreślają organizatorzy, zależy im na osobistej narracji o projekcie, a nie formalnym języku używanym zazwyczaj we wnioskach.
Komisja oceniająca składająca się z przedstawicieli organizatorów Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, czyli Narodowego Centrum Kultury, Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, wybierze 20 projektów, które najlepiej wpisują się w założenia tegorocznej konferencji.
Finałowa dwudziestka zostanie zaproszona do Białegostoku na profesjonalne szkolenie z wystąpień publicznych, na którym wspólnie szlifować będziemy giełdowe wystąpienia. Autorzy pozostałych projektów będą mieli z kolei szansę zaprezentować swoje działania podczas sesji posterowej. Wyniki naboru pojawią się na początku sierpnia.
W tym roku program Ogólnopolskiej Giełdy Projektów został wzbogacony o dodatkowy dzień, podczas którego uczestnicy zostaną zaproszeni do odkrywania Podlasia w ramach wizyt studyjnych m.in. w Kruszynianach, Korycinie, Sejnach i Krainie Otwartych Okiennic, a podczas warsztatów będzie można wykonać tradycyjne pieśni związane ze świętami, potańczyć i poznać tajniki etnodizajnu.
Szczegółowy program konferencji i rejestracja uczestników (nie prezentujących projekty) ogłoszona zostanie na początku września.
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.
Ogólnopolska Giełda Projektów 2018
17-19 października 2018, Białystok
Szczegóły na stronie www.nck.pl, formularz zgłoszenia